Et yiyen bakteri yüzünden kolunun yüzde 30’unu kaybetti (Nekrotizan Fasiit nedir?)

Gribe karşı koyan üç çocuk annesi Christin Lipinski’nin hayatı, yumuşak dokusunun yüzde 30’unu tahrip eden et yiyen bakteriler yüzünden kabusa döndü. 

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan Lipinski’ye 11 Ocak’ta grip teşhisi kondu ve tedavi edildi. Ancak günler sonra kolunda yoğun bir ağrı hisseden Lipinski, hastaneye kaldırıldı.

Genç kadında en ölümcül et yiyen bakterilerden biri olan nekrotizan fasiit olduğu tespit edildi.

Et yiyen bakteri yüzünden yedi kez ameliyat olan Christin Lipinski bir haftadır yoğun bakımda. 

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için koldaki yumuşak dokuların yüzde 30’u çıkarıldı.

“NEKROTİZAN FASİİTLE GRİBİN DOĞRUDAN BAĞLANTISI YOK”

Et yiyen bakterilerin Lipinski’ye nasıl bulaştığı henüz açıklanmadı. Grip bağışıklık sistemini zayıflatıyor olsa da nekrotizan fasiitle doğrudan bir bağlantısı olmadığı belirtildi. 

ABC News’e konuşan Christin’in kocası Nate Lipinski, “Uyanamayacağım korkunç bir rüyadaymışım gibi hissettim. Bana göre, yaşamı değiştiren bir olay bu ve henüz zor kısmı geçmedik” dedi. 

NEKROTİZAN FASİİT NEDİR?

Nekrotizan Fasiit bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon. Kısa sürede deri, yağ ve kasları örten dokuyu yok edebiliyor. Hastalığa bazen “et yiyen bakteri” de deniyor. Cinsel organlarda oluştuğunda Fournier kangreni adını alıyor. 

Nekrotizan fasiit çok nadir görülen ancak son derece ciddi sonuçları olan bir durum. Enfeksiyona yakalanan 4 kişiden yaklaşık 1’i ölüyor. Hastalığa yakalananların çoğu öncesinde sağlıklı insanlar oluyor. 

Enfeksiyonu kapma riskini artıran durumlar ise şöyle: 

– Zayıf bağışıklık sistemi.
– Şeker, kanser, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklar
– Ameliyat yaraları da dahil cilt yaraları. 
– Yakın zamanda ciltte döküntüye neden olan su çiçeği ve benzeri viral enfeksiyon.
– Vücudun enfeksiyona direncini azaltan steroid ilaçlar. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nekrotizan fasiitin erken tedavisi kritik öneme sahip. Tedavi ne kadar erken başlarsa, iyileşme, ölümden ve uzuv sakatlığı gibi ciddi zararlardan korunma ihtimali o kadar yüksek. Antibiyotikler, hiperbarik oksijen tedavisi ve ameliyat tedavi seçeneklerini oluşturuyor.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.