Erken doğumu önleyebilecek keşif

Her 10 bebekten biri, 37. hafta ve öncesinde, yani prematüre doğuyor.

Bazı bilim insanlarına göre erken doğum, dünya gelinde görülen bir salgın. Peki, erken doğumun önüne geçmek mümkün olabilir mi? Amerikalı araştırmacılara göre sorunun yanıtı ‘evet’.

Stanford üniversitesi, tek bir molekülü devre dışı bırakarak erken doğumun geciktirilebileceğini ve hatta önlenebileceğini keşfetti.

Bu molekül, rahim duvarındaki kalsiyum seviyesinden sorumlu. Kalsiyumun da kasılmayı tetiklediği biliniyor.

HER YIL 15 MİLYON BEBEK ERKEN DOĞUYOR

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, rahmin kasılmasında önemli rol oynayan bu molekülü işlevsiz kılarak, erken doğumu önlemeyi başardı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor.

Erken doğan bebekler; solunum sorunu, kalp rahatsızlığı, otizm ve astım gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor, bazıları ise hayata tutunmayı başaramıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.