Erkeklere uyarı

doktor oneri

İngiltere merkezli Cancer Research adlı kanser araştırma merkezi tarafından yapılan araştırmalar, hem kadınlarda hem erkeklerde görülen kanser türlerinde, erkeklerin hastalığa yakalanma riskinin %60, bu hastalıktan ölüm riskinin de yüzde 70 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Bunun bilinen biyolojik sebeplerle açıklanamayacağını söyleyen uzmanlar kadınların kendilerine daha iyi bakmasının risk farkında rol oynuyor olabileceğini düşünüyorlar. Erkeklere yapılan uyarının nedeni de bu. Karşı karşıya oldukları risklerden haberdar olmaları isteniyor.

Uzmanlar yaşam tarzında yapılacak değişiklikler sayesinde kanser vakalarının yarı yarıya azaltılabileceği kanısında.

Erkekler Sağlık Haftası sırasında yayımlanan son araştırma 2006 ve 2007 yılları kanser istatistiklerinin incelenmesine dayanıyor.

SÜRPRİZ SONUÇ

Araştırma, en genel düzeyde ve bütün kanser türleri açısından, erkeklerin kanserden ölüm riskinin kadınlara göre %40, bu hastalığa yakalanma riskinin de %16 daha fazla olduğunu tespit ediyor.

Fakat meme kanseri gibi kadın ya da erkeğe özgü kanser türleri ile daha çok sigara içmeleri nedeniyle erkekleri çok daha fazla etkileyen akciğer kanseri dışarda bırakıldığında, iki cins arasındaki risk farkının iyice açıldığı görülüyor.

Araştırmacılar her iki cinsi de etkileyen bu kanser türlerinde hastalığa yakalanma ve hastalıktan ölüm riskinin kadınlar ve erkekler için aynı olacağını düşünüyordu.

Ne var ki, 2006 ve 2007 yılı rakamları, melanoma yani cilt kanseri dışında sözü edilen bütün kanser türlerinde erkeklerin hastalığa yakalanma ve ölüm riskinin kadınlara göre çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.