“Erkekler rektal muayeneden kaçıyor”

PENİS UCUNDAN GİRİLİYOR, PROSTAT TEMİZLENİYOR
Prof. Çulha, değişik kapalı ameliyat metotları olduğunu söylüyor ancak TUR-P yöntemini prostat büyümesi ameliyatlarında ‘altın standart’ olarak nitelendiriyor.

“Penis ucundan kameralı bir optikle giriliyor ve büyüyen prostat temizleniyor. Açık ameliyat artık çok nadir yapılıyor, çünkü kanama riski ve hastanede kalış süresi fazladır.

O yüzden hastalarımız da biz de kanama riski düşük, hem hastanede kalış süresi hem de iyileşme süresi kısa olduğu için kapalı ameliyatları tercih ediyoruz. TUR-P prostat ameliyatlarında gold standarttır. Çünkü çıkan parçayı patolojik olarak inceleme imkanı da var ancak lazer tedavilerinde böyle bir olanak yok. Bu ameliyatlarda kanama, su zehirlenmesi, prostat sinirlerinin zedelenmesi sonucu ereksiyon kaybı gibi kompikasyonlar olabilir ama bunların görülme oranı yüzde 1 civarındadır.” 

AMELİYATTAN SONRA PROSTAT TEKRAR BÜYÜR MÜ?
TUR-P ameliyatlarından sonra hasta bir veya iki gün içinde taburcu ediliyor, ancak taburcu olmak iyileşmek anlamına gelmiyor. Hasta ortalama bir ay içinde tamamen iyileşerek normal hayatına dönebiliyor. Peki vücutta kalan prostatın tekrar büyüme ve ameliyatın tekrarlanma riski var mı? Prof. Çulha’nın cevabı:

“Prostat tam olgunlaşmadan ve tıkama işlemi tam oluşmadan ameliyat yapılırsa ilerleyen yaşlarda hormonol olarak prostatın büyüme ve tekrar idrar yollarını tıkama riski var, bu yapılan ameliyatla ilgili bir sorun değildir. Ancak 60 yaşından sonra yapılan prostat ameliyatı tekrarlanırsa burada ilk ameliyatta yapılan bir hatadan bahsetmek gerekir. Ya parça kalmıştır ya da bir darlık oluşmuştur ve ameliyatta nüks olmuştur.”

Büyümesi ve kanserinden başka prostatın bir de iltihabı var. Prof. Çulha, “Prostat iltihabı her yaşta görülebilir, bazen akut seyreder bazen kronikleşir ve hastayı uzun süre meşgul edebilir. Prostat iltihap açısından zor tedavi edilen bir organ olduğu için kronikleşirse tedavisi çok zorlaşabiliyor. Akut durumda ise kanlanması fazla olduğu için bazen hayatı tehdit edebilecek duruma gelebiliyor” diye konuşuyor.

AYAKTA İŞEMEK PROSTAT HASTALIKLARINI TETİKLER Mİ?
Halk arasındaki yaygın inanışlardan biri de ayakta idrar yapmanın prostat büyümesi veya kanserinde riski artırdığı yönünde. Prof. Çulha aradaki bağlantıyı şöyle özetliyor.

“Bu doğru değil, ancak oturarak işemeyle mesane yolunun açılmasını kolaylaştırıyoruz ve mesanede idrar kalmadan tamamen boşalmasını sağlıyoruz. Özellikle prostat büyümesine aday hastalar oturarak işerlerse mesanede kalan idrar miktarını azaltmış olurlar. Ayakta idrar yapılıyorsa bu prostat büyümesine neden olacak demek değil ama oturarak yapılsa daha iyi olur.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.