Erkek kısırlığında “Mikro Çip” teknolojisi

doktor oneri

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayanların başvurduğu “aşılama ya da tüp bebek” yönteminde önemli başarı sağlayan “mikro akışkan çip”, bebek bekleyen ailelerin yüzünü güldüren sonuçlar veriyor.

Amerika’da geliştirilen ve Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Adana , Bursa, Muğla, Konya, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Samsun, Antalya, Kırklareli, Van ve Mersin’deki merkezlerde başarıyla uygulanan yöntemle, adeta samanlıkta iğne arar gibi canlı sperm aranıyor.

Mikro akışkan çiplere önce özel bir sıvı, sonrasında spermler ekleniyor. Bir başka ifadeyle; annenin üreme sistemindeki doğal ortamın benzeri oluşturuluyor. DNA’sı sağlam spermler zorlu parkuru başarıyla geçerek, cansız spermlerden ayıklanabiliyor.

Biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim insanı arasında gösterilen Prof. Dr. Utkan Demirci’nin Harvard Tıp Fakültesi-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyeliği görevi sırasında geliştirdiği yöntem, bebek bekleyen çiftçilerin umudu oldu.

Bu yöntem; tüp bebek merkezlerinde seçilen spermlerin kalitesini arttırarak daha başarılı aşılama ve tüp bebek çalışmalarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Halen Harvard’tan transfer olduğu Stanford Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalarını sürdüren Utkan Demirci’nin ‘hücre ayrıştırıcı çip’ teknolojisi olarak tanıttığı yöntem, gebelik oranını 1.5 kat artırıyor.

Çip’e konulan spermler göç eden kuş sürüsü mantığıyla hareket ediyor ve DNA’sı en iyi olan spermi öne geçiriyor. Mikro çiplerin üretim ve dağıtım hakkına sahip merkezden Dr. Selçuk Kılınç, dünyada 70 milyon çiftin interfilite (kısırlık) sorunu yaşadığını ve bunlardan 3’te birinin sadece erkek kaynaklı problemler olduğunu söyledi. 

“SPERMLER ZARAR GÖRMÜYOR, BAŞARI ŞANSI ARTIYOR”

Türkiye’de de kısırlık sorunun yaygınlığına dikkati çeken Dr. Kılınç, bu açıdan bakıldığında; dünyada çığır açan “Mikro Çip” teknolojisinin Türkiye’de de kullanılıyor olmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Dr. Kılınç, bu yöntemde spermlerin hiçbir şekilde zarar görmediğini belirterek, böylece sperm azlığı veya düşük kalite sorununun aşılabildiğini ifade etti. Dr. Kılınç, bu çipler sayesinde eski yöntemlere oranla daha büyük başarı sağlandığı gibi önceden birkaç aşamada yapılan işlemin tek basamağa indiğini vurguladı.

“YÖNTEM, TÜP BEBEK MALİYETLERİNİ DE DÜŞÜRECEK”

Mikro akışkanlı çiplerin aşılama ve tüp bebekte kullanımının yayınlaşmasıyla bu uğurda harcanan maliyetlerin de en aza indirgeneceğini ifade eden Kılınç, “Aslında olayın maddi boyutu kadar manevi boyutu da var. Bebek bekleyen ailelerin yaşadıkları ruhsal sıkıntılar da dikkate alındığında çip bebek uygulamasının getirdiği faydaları daha net anlamak mümkün olabilecektir” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.