Erdoğan aşıya karşı ya diğer liderler

Domuz gribi aşısı tartışmaları devam ederken, risk gruplarının aşı olması konusunda belli bir konsensüs sağlanmış durumda.

Aşı karşısında en dikkat çekici duruşu ise Başbakan Erdoğan sergiliyor. Daha önce kendisinin aşı olmayacağını açıklayan ve parti grubundaki konuşmasında Sağlık Bakanı’nı eleştiren Erdoğan, son olarak ailesinin de aşı olmayacağını dile getirdi.

‘Aşı tutmadı’ yorumlarının da yapıldığı konuyla ilgili, dünyadaki tartışmalar ne boyutta, liderlerin aşıya bakışı nasıl… Obama, Berlusconi ve Sarkozy üzerinden aşıya bakış:

İTALYA / Lütfullah GÖKTAŞ
Domuz gribi meselesi burada da konuşuluyor ve belli tartışmalar yapılıyor. İtalya, aşı kampanyasının başlatan ilk Avrupa ülkelerinden biri. Aşı zorunlu değil ve risk gruplarına aşı önerisi yapılıyor.

İtalya’da da mevsimsel griple domuz gribi mukayese ediliyor. Sağlık Bakanlığı, mevsimsel gribin de etkili olduğunu belirtirken, domuz gribi salgının şu an için beklenenden düşük seyrettiği kaydediliyor.

Bakanlık, mevsimsel grip geçen yıl 8 bin kişinin ölümüne neden olduğunu, domuz gribiyle ilgili ölümlerin ise şu an için oldukça düşük sayıda kaldığını açıkladı.

Siyasiler üzerinden ise bir tartışma yaşanmıyor. Aynı şekilde bu konuyla ilgili Başbakan Berlusconi de gündemde değil.

Öte yandan, son açıklamasını gıda zirvesi için geldiği Roma’da yapan Erdoğan’ın sözleri de, İtalyan medyası tarafından ilgi görmedi. Milli Eğitim Bakanı aşı olurken, açıklamsında ‘hekimlerle görüştüm ve karar verdim’ dedi.

New York / Selim ATALAY
Obama’nın yurt dışı gezisi devam ediyor ve halen Güney Kore’de. Başkan’ın çocuklarının aşı olduğu, Washington’daki okullar aşılandığı için bilinen bir gerçek. 4 kişilik Obama ailesinin mevsimsel grip aşısı olduğu da biliniyor.

Öte yandan Bayan Obama, domuz gribi aşısı olmadı çünkü, ülkede yeterli sayıda aşı yok ve bunun tartışmaları sürüyor. Aşının güvenilirliği konusunda da bir fikir ayrılığı söz konusu. Aşıdan kuşku duyan doktorların var olduğu fark edilince, Sağlık Bakanlığı tarafından onlara güvence veren mektuplar gönderilmeye başlanmış durumda.

Genel anlamda ABD’deki tartışma, güvenilirlik ve aşı sayısının az olması konularında devam ediyor.

Strasbourgh / Kayhan KARACA
Fransa’da Sağlık Bakanı dışında domuz gribiyle ilgili konuşan başka bir siyaset adamı yok. Aşı meselesi, özel yaşamla ilgili bir konu olarak algılanmakta.

Siyasilerin aşı olup olmayacağı konusu, gönüllü aşılama kampanyasının başladığı günden itibaren gündeme geldi ve bazı medyada hangi isimlerin aşılanıp aşılanmayacağı tartışması yapıldı. Sağlık Bakanı aşı olurken, diğer kabine üyeleri sorular karşısında ‘özel yaşamım’ yanıtı verdi. Sarkozy’nin ise şu ana kadar herhangi bir açıklaması yok.

Başbakan Fillon’un risk grubuna girdiğinde aşılanmayı düşündüğü belirtilirken, bu tartışmanın Fransız toplumu için de sorun teşkil ettiğini söylemek zor çünkü ülkenin büyük bir çoğunluğu zaten aşıya karşı. Şu ana kadar 160 bin kişi aşılanırken, hükümetin hedefi 7 milyon kişi…

Ülkenin resmi sağlık kurumlarına göre ise domuz gribi yayılıyor ve hasta sayısı 1.5 milyon kişiye yaklaşmış durumda. Geçen hafta 410 bin kişiye bulaşması ve kapalı okul sayısının da 104 olması diğer bilgiler arasında.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.