Epilepsi hastası yazara nöbet geçirten tweet attı!

29 yaşındaki John Rayne Rivello, gazeteci yazar Kurt Eichenwald’a Aralık ayında Twitter‘da yanıp sönen, ışıklı ve animasyonlu bir görüntü göndererek nöbet geçirmesine sebep olduğu suçlamasıyla tutuklandı.

Newsweek ve Vanity Fair dergilerinde uzun yıllar çalışan ve ‘The Informant’ gibi çok satan kitapları yazan Kurt Eichenwald’ın epilepsi hastası olduğunu bilen bir kullanıcı kendisine ışıklı, yanıp sönen bir tweet yolladı.

Rivello’nun yazara, “Bu paylaşımın için nöbet geçirmeyi hak ediyorsun!” mesajını yolladığı ve başka kullanıcılarla da mesajlaşarak saldırı planını anlattığı, “Umarım bu ona nöbet geçirtir. Bakalım ölecek mi?” gibi paylaşımlarda bulunduğu belirtiliyor.

Eichenwald’ın avukatı Steven Lieberman, bu saldırının fiziksel etkileri dolayısıyla bomba ya da şarbon yollamaktan çok farklı olmadığını ifade etti. 

Tanınmış yazar, tweet dolayısıyla yaşadığı rahatsızlığın etkilerini birkaç hafta yaşadığını ve durumun öğrenilmesinden sonra 40 farklı kullanıcının kendisine benzer mesajlar yolladığını açıkladı.

New York Times gazetesinin haberine göre, Rivello siber suç iddiasıyla tutuklanması sonrası 10 yıl hapis cezasıyla yargılanabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.