Enfeksiyon, çocukluk lösemisini tetikliyebiliyor

İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü’nün bir araştırmasında, enfeksiyonlara karşı vücudun geliştirdiği TGF adlı bir molekülün, hastalığın ortaya çıkmasına yol açabileceği belirlendi.

Journal of Clinical Investigation dergisinde yayınlanan araştırmada, bu sürecin, kanser öncesi kök hücreleri sağlıklı hücreler aleyhine çoğalttığı kaydedildi.

Enfeksiyon, söz konu hastalığa yol açan faktörlerden biri olmakla birlikte, bu araştırma, çocuklukta löseminin en yaygın görülen türünde bu molekülün oynadığı rol konusunda güçlü deliler ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, lösemi öncesi hücrelerin oluşmasına, anne karnındayken meydana gelen genetik bir mutasyonun yol açtığını bir süre önce saptamışlardı. Bu hücreler daha sonra kemik iliğinde büyüyerek, 15 yıl süresince vücutta sessiz bir saatli bomba gibi kalabiliyor. Hücreler bir tetikleyiciye maruz kalırsa, kanser hücrelerine dönüşebiliyor.

Bu mutasyonun yeni doğan her 100 bebekten birinde bulunduğu, mutasyonun olduğu her 100 çocuktan birinde de hastalığın ortaya çıktığı belirtiliyor.

Bu son araştırma, herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun ürettiği TGF’nin söz konusu tetikleyici olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılardan Prof. Mel Greaves, bu yöndeki araştırmaların ileride lösemiye karşı aşı bulunmasını sağlayabileceğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.