En güçlü antibiyotiğe dirençli bakteri endişe yarattı

Antibiyotik tedavisinin sonuna yaklaşılıyor.

Lancet tıp dergisinde yer alan bir habere göre tüm diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda kullanılan en güçlü antibiyotiğe bile dirençli yeni bir bakteri bulundu.

Son çare olarak başvurulan ve çok güçlü bir antibiyotik olan Polymyxins‘e dirençli bakteriler Çin‘de domuz ve insanlarda görüldü.

Çinli bilim insanları mcr-1 adı verilen yeni gen mutasyonunun Polymyxins’in bakterileri öldürmesini engellendiğini belirledi.

Bu mutasyona uğrayan bakterilerin sadece Çin değil Laos ve Malezya’da da yayıldığı belirtiliyor.

TIP DÜNYASI KAYGILI

Uzmanlar şimdi bu bakterilerin tüm dünyaya yayılmasından endişeli.

Bakterilerin tedavilere tamamen direnç geliştirilmesiyle tıp biliminin karanlık çağlara sürüklenebileceğinden kaygı duyuluyor.

Bu durumda sık görülen ve antibiyotikle tedavi edilen basit enfeksiyonların yeniden can almaya başlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Antibiyotiklerin kullanıldığı ameliyat sonrası bakım ve kanser tedavilerinin de risk altına girebileceği belirtiliyor.

İlk işaretler, Çin yönetiminin ortaya çıkan bu yeni bakteriyle başa çıkmak için hızla harekete geçtiği yönünde. Bu çerçevede Polymyxins’in ilk etapta hayvanlarda kullanılmasının yasaklanması planlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.