‘Ekonomiyi Türk hekimler canlandıracak’

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, ağustos ayında Türkiye’ye giriş çıkış yapan turist sayısı geçen yıla göre yüzde 2,88 azaldı. Genel turizmdeki düşüş sağlık turizmini fazla etkilemedi. Tedavi olmak için ülkemize gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 3 oranında artış yaşadı. 2015 yılında yaklaşık 700 bin sağlık turisti ülkemize seyahat ederek tedavi oldu ve yıl sonu itibariyle 5.75 milyar dolar döviz bıraktı. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi değerlendirmesine göre Türkiye sağlık turizminde dünyada 3. sıraya yükseldi. İlk sıralarda Amerika ve Almanya yer aldı.

“HEKİM KALİTESİ ÜST SEVİYEDE”

Türk doktorlarının mesleki tecrübesinin ülkemizi sağlık turizmi açısından cazip hale getirdiğini belirten Avrasya Hospital Uluslararası Hasta Birimi Koordinatörü Dr. Özgür Özmen, Türkiye’de 5 yıldızlı sağlık hizmeti verildiğini belirtti ve ekledi: “Türkiye sağlık turizmine kendini aştı.”

1980-90’lı yıllarda Türkiye’den yurt dışına hasta giderken durumun tersine döndüğünü ifade eden Dr. Özmen, “Sağlık sektöründe gerek teknoloji boyutu gerek hizmet ve otelcilik anlayışı üst seviyede. Çok nitelikli hekimlerimiz var. Bu bizim için büyük avantaj. Dünyada yapılan karışık ve zor ameliyatların birçoğu Türkiye’de yapılıyor. Özellikle hekimlerimizin üst düzey tecrübesi Türkiye’yi bu alanda cazip hale getiriyor. Çünkü işin mutfağında onlar var” diye konuştu.

“5’TE 1 FİYATINA TEDAVİ”

Özmen ayrıca belirlenen fiyat politikasının oldukça uygun olduğuna dikkat çekerek, “Amerika’nın 5’te biri kadar uygun fiyata A Plus hizmet veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre normal bir turist ortalama 1000-1500 dolar bırakırken sağlık turisti ortalama 7-10 bin dolar bırakıyor. Malum sebeplerden dolayı genel turist sayısında son yıllarda bir azalma söz konusu. Buna rağmen sağlık turisti azalmadı, artış az da olsa devam ediyor. Genel turizmdeki kaybı sağlık turizmi bertaraf edebilir. Bu ülkemizin kalkınması açısından fayda sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

2 AYDA 471 HASTA

Sağlık turizmine önem verdiklerine dikkat çeken Dr. Özmen, şöyle devam etti; “Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Kalkınma Ajansı ile bir proje başlattık. Ortak yürüttüğümüz bu proje kapsamında uluslararası hasta departmanımızı kurduk. Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre zarfında büyük ivme kazandı ve farklı ülkelerden gelen 471 hastaya sağlık hizmeti verdik. Doğu- Batı Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Balkanlar gibi her bölge için ayrı bir masa kurduk. Oradaki arkadaşlarımız hastalarla birebir görüşüp tedavi için gerekli evrakları talep ediyor. Onun dışında yine yurt dışında çalışan arkadaşlarımız mevcut. Şu an en çok Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden hastalar geliyor. Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afganistan, Balkanlar ve İngiltere en çok hasta kabul ettiğimiz ülkeler. Batı Avrupa’dan plastik cerrahi, Balkanlardan saç ekimi, diş, Ortadoğu’dan ortopedi, kardiyoloji ve onkoloji gibi ağırlıklı hastalar alıyoruz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.