Egzersiz bağımlılık yaratıyor

Tufts Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, aşırı koşunun, ilaç alma alışkanlığıyla benzer yanları bulunduğu ortaya çıktı.

44 erkek ve 40 dişi farenin egzersiz tekerinde koşarken veya haraketsizlerken yapılan araştırmanın başında yer alan Robin Kanarek, beslenme gibi yaşamın diğer unsurlarında da ölçülü olmak gerektiğini belirterek, “Egzersiz, bir insanın yaşamının diğer unsurlarıyla karışmadığı sürece, hem fiziksel, hem de akıl sağlığı açısından iyi bir şey” dedi.

Araştırmacılar, “anorexia athletica” adı verilen egzersiz bağımlılığını canlandırmak için, hareketli ve hareketsiz fareleri, günde bir saat ve saat yönünde yemek verilenler şeklinde gruplara ayırdılar. Tüm dört gruptaki farelere aşırı doz eroinin belirtilerini derhal yok eden naloxone isimli bir ilaç verildi.

Behavioral Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada, hareketli farelerde narkotik bağımlılarındaki gibi belirtilerin azaldığı görülürken, günde sadece bir saat yemek verilen aktif farelerin daha fazla koştuğu ve daha fazla belirtinin azaldığı gözlendi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.