Eczanelerde SGK krizi

Eczacılar ve SGK arasındaki protokol 31 Mart’ta bitiyor. Yeni protokol imzalanmazsa kriz kapıda. Hastalar ilaçlarını para ödeyerek almak zorunda kalabilir.

Durumu değerlendiren İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “SGK mensubu hastalarımız eczanelerden ilaçlarını satın alıp parasını ödeyecekler. Kurumdan faturalarını tahsil edecekler. Hasta mağduriyetleriyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun olayın ciddiyetini kavramasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“2 BİN 500 ECZACI İFLASIN EŞİĞİNDE”

Eczacıların ekonomik taleplerinin karşılanmasını istediğini belirten Sarıalioğlu, “Türkiye’deki eczacıların yüzde 54’ü yoksulluk sınırı altında para kazanıyor. Bizim protokolde ekonomik taleplerimiz var. Bu ekonomik taleplerimizin karşılanması durumunda tabi ki protokolü imzalayacağız. Kimseyi ilaçsız bırakmak gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Türkiye’deki 2 bin 500 eczacı iflasın eşiğinde. Protokol heyeti SGK’ya 13 maddelik taleplerini iletti. Sarıalioğlu o talepler hakkında şunları söyledi:

“Bunların en başında reçete başına ödenen ücret var. Her bir reçete başına 75 kuruş ödeniyor eczacılara. Bunun yıllık maliyeti SGK’ya 266 milyon lira. Fakat aynı eczacılar Sosyal Güvenlik Kurumu adına 3.5 milyar lira muayene ücreti topluyorlar” diye konuştu.

Türkiye’de yaklaşık 24 bin 500 eczane bulunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.