Eczanelerde grip ilacı sıkıntısı

Domuz gribi vakaları çoğalmasıyla birlikte eczanelerde bu virüse yönelik ilaçlar bulunmaz oldu.

Eczacı Oğuz Marangozoğlu, “Grip ilaçlarında direkt tedaviye yönelik olarak kullanılan anti viral ilaçlar maalesef bulunmuyor” derken, Eczane Çalışanı Fatih Hak ise “Ben kendime almak istesem yok. Kendim, yakınlarım, çocuğum için almaya çalışsam yine de bulamam. Olmayınca nasıl tedavi oluyor? Boğaz spreyi, ağız pastili öneriyorum ama aynı şey değil. Anti viral değil, yokluktan takviye amaçlı onları tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Domuz gribi tedavisine yönelik 3 ana anti-viral ilaç var. Biri zaten Türkiye’de hiç yok. Diğer ikisi Türkiye’de üretiliyor ama ilaç fabrikaları talebe yetişemiyor.

Eczacı Dilara Ayyıldız durumu, “İlaçların çoğu bulunmuyor. Birinin tableti var. Şurubu yok. Çocuklar için şurup kullanılıyor. 10 gündür talepte bulunuyoruz ama yok” sözleriyle aktarıyor.

O ilaçlardan birini üreten şirketin yönetim kurulu başkanı Bülent Atabay, yurtdışından hammadde getirmekte sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ay sonuna kadar da 150 bin kutu ilacı piyasa vereceklerini belirtti.

ECZANE YERİNE HASTANE ÖNERİSİ

Eczacı Oğuz Marangozoğlu da “Depolardan talepte bulunuyoruz, her gün soruyoruz ancak yok, fabrikadan yeterli miktarda gelmediğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise eczanede ilaç yoksa, aile hekimlerinde olduğunu, reçeteli ilacın aile sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinden alınabileceğini belirtiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.