Ebeveynler, bu 10 işarete dikkat! (Çocuğunuzda PİY olabilir)

Ülkemizde primer immün yetmezliğinin görülme sıklığının Avrupa ve ABD’ye oranla beş kat daha fazla olduğunu belirten Eczacıbaşı-Baxalta Genel Müdürü Canan Bademlioğlu, 30 yıldır bu alanda çalışan Jeffrey Model Vakfı (Jeffrey Modell Foundation-JMF) tarafından hazırlanan ve çocuklarda PİY hastalıklarının tanısı açısından tüm dünyada kabul görmüş 10 uyarı işaretine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Hastalara yaşam kazandırabilmenin ön şartının erken tanı olduğuna dikkat çeken Bademlioğlu, “Tüm PİY hastalarının doğru ve erken tanıya erişmesini, kendileri için en etkili ve en uygun tedaviyi almalarını ve sınırların olmadığı bir yaşama kavuşmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BU 10 İŞARETE DİKKAT

Bademlioğlu, çocuklarda PİY hastalıklarının tanısı açısından tüm dünyada kabul gören 10 uyarı işaretini şöyle sıraladı:

1- Yılda dört veya daha fazla kulak enfeksiyonu,
2- Yılda iki veya daha fazla sinüzit,
3- Yılda iki ay veya daha uzun süren antibiyotik kullanımı,
4- Yılda iki veya daha fazla görülen zatürre,
5- Büyüme ve gelişme geriliği,
6- Tekrarlayan doku veya organ apseleri,
7- Uzun süre devam eden ağızda pamukçuk veya ciltte mantar enfeksiyonu,
8- Enfeksiyonu iyileştirmek için damardan antibiyotik kullanımı,
9- İki veya daha fazla derin doku yerleşimli enfeksiyon,
10- Ailede PİY öyküsü bulunması.

ŞİKAYETLER YAŞAMIN İLK 5 YILINDA ORTAYA ÇIKIYOR

PİY hastalıklarının en belirgin özelliği, enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması. Ağır ve tekrarlayan enfeksiyonlar, hastaların hem yaşam süresini hem de yaşam kalitesini belirgin olarak etkilerken, yakınmalar hastaların yaklaşık yüzde 80’ inde yaşamın ilk beş yılında baş gösteriyor.

TÜRKİYE’DE YILDA 130 İMMÜN YETMEZLİKLİ BEBEK DOĞUYOR

Bademlioğlu’nun verdiği bilgilere göre, Türkiye’de her yıl 130’a yakın doğan ağır kombine immün yetmezlikli bebeğin sadece üçte biri tanı alarak tedavi şansı buluyor. 2010 yılında yapılan Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 0-6 yaş grubundaki çocuklarda yüzde 31,6 ile tonsilit, orta kulak iltihabı, faranjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları en yaygın görülen hastalıklar olup, alt solunum yolu enfeksiyonları da yüzde 7,6 oranında görülüyor.

TOPUKTAN ALINAN BİR DAMLA KANLA ERKEN TANI

Erken tanının anahtarı 2008 yılından beri ABD’de yenidoğan testlerine de girmiş olan tarama testi. Tarama testi her yeni doğan bebeğe doğduktan sonra bir damla topuk kanı ile yapılabiliyor ve hastalıkla ilgili en erken tanı bu test ile koyulabiliyor. Yeni doğan tarama testine PİY grup hastalıklarının taranmasının eklenmesi, hastaların çok büyük bölümüne yaşam sansı kazandırabiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.