Dünyaya uzun yaşamanın sırrını verecek

doktor oneri

Nüfusuna oranlandığında 90 yaş üzeri yaşlısıyla Avrupa standartlarının üzerinde bulunan ve Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji (Yaşlılık Bilimi) Bölümü tarafından merkez kurularak uzun yaşamın sırrı araştırılan Aydın’ın Nazilli ilçesi, yeniden yapılanıyor.

Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız, çalışmanın sonuçlarının alınmasından sonra bilimsel dergilerde yayınlanacağını, ardından uluslararası makalelerin çıkacağını belirterek, ”Sanıyorum çok yakın zamanda dünyadan çok sayıda insanın buraya yerleşmek için talepleri olacak. Çünkü uzun ömür ve gençlik dediğimizde her şey duruyor, insanlar buna önem veriyor” dedi.

Nazilli’deki nüfusun yaşlanma oranının Türkiye’deki ortalamanın çok üzerinde bulunduğunu, ülkenin 20-25 yıl sonraki hedeflerinin yakalandığını bildiren Yıldız, ilçenin bir uzun ömür merkezi olduğunu söyledi.

Yıldız, buradaki yaşlı vatandaşların, aktif ve iş görebilme özellikleriyle de farklılık gösterdiklerini kaydetti.

TERMOKENT KURULACAK
Bilimsel çalışmaların yayınlanmasıyla ilçenin dünyanın ilgisini çekeceğini ve buraya yerleşme konusunda talep yaşanacağını savunan Yıldız, Nazilli’nin hedefi bulunan bir ilçe olduğunu belirtti.

Nazilli Kaymakamı Yıldız, ilçenin, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde İzmir’den sonra bölgedeki ikinci büyük kent haline geleceğini, yakın zamanda buradaki fakülte ve yüksek okulların, Adnan Menderes Üniversitesinden ayrılacağını, Sümer Üniversitesi adıyla üniversite kurulmasının planlandığını, bunun için yasa teklifinin hazırlandığını söyledi. Yıldız, yaşlı nüfusun dengelenmesi ve genç nüfusla aşılanması anlamında üniversitenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının yüzde 40’ının bu bölgede bulunduğunu, MTA ile süratle ortak kuyular açtıklarını bildiren Yıldız, burada bir termokent kurulacağını açıkladı. Yıldız, jeotermale bağlı sağlık tesislerinin, otellerinin olacağını, Sağlık Bakanlığının fizik tedavi hastanesi kuracağını, 500 yataklı devlet hastanesi yapıldığını bildirdi.

Yıldız, büyük sera tesislerinin ve organize sera bölgesinin kurulmasına ilişkin olarak da 500 dönümün üzerinde alanda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

İLÇE YENİDEN DİZAYN EDİLECEK
Nazilli’nin nüfusuna 5-6 yıl içinde bir o kadar daha nüfus ekleneceğini belirten Kaymakam Yıldız, buna göre ilçenin meydanlarının düzenlenmesi, hafif raylı sistem kurulması hedeflerinin bulunduğunu, şehrin yeniden dizayn edileceğini kaydetti.

Bu arada okulların da ilçe merkezinden alınarak, kampüste toplanacağını bildiren Caner Yıldız, bunun için yeni arsa belirlediklerini, Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunduklarını söyledi.

Türkiye’nin ilçe bazında tek konservatuvarının da Nazilli’de olduğunu ifade eden Yıldız, ADÜ’ye bağlı konservatuvarda çalışmaların lisans düzeyinde sürdüğünü, ilkokul çocuklarına ayrıca ders verildiğini, bir de konservatuvar lisesi açılması için ADÜ’nün teklifi doğrultusunda girişimlerin yapıldığını ifade etti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.