Dünyada yılan zehiri krizi yaşanıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar teşkilatına göre, dünyada yılan sokmalarına karşı etkili tek panzehir, iki yıldır üretilmiyor.

Mevcut stokların en fazla bir yıl dayanacağını kaydeden teşkilat, bir ilaç firmasının üretime geçmemesi halinde, dünyada sağlık krizi yaşanacağını öne sürdü.

Mevcut panzehirin üreticisi Fransız ilaç şirketi, iki yıl önce maliyetleri gerekçe göstererek panzehir üretimini durdurmuştu.

Şirket, son durumun sürpriz olmadığını ve 2010 yılından beri bu konuda uyarı yaptığını hatırlatıyor.

5 yıldır bilinen bir konuda hareketsiz kalındığını kaydeden ilaç şirketi, ellerindeki panzehir teknolojisini isteyen ilaç şirketine devretmeyi önerdiklerini, ancak bu konuda da 5 yıldır gelişme olmadığını bildirdi.

Dünyada her yıl beş milyon kişiyi yılan ısırıyor ve yılan zehirinden en az 100 bin kişi can veriyor. Yüzbinlerce kişi de kalıcı zehirlenme sonucu sakat kalıyor.

Panzehir tedavisinin maliyeti 250 ila 500 dolar arasında değişiyor.

Uzmanlar panzehir konusunda Dünya Sağlık Teşkilatının öncülük etmesi gerektiğini, ancak teşkilatın yılan zehiri konusunda bir uzmanı ya da birimi olmadığını söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.