Dünyada ilk kez bir hastaneye LEED Platinum belgesi verildi

doktor oneri

72 bin metrekare kapalı alana sahip olan binanın yapımı 3 yılda tamamlandı. Hastanenin 320 yatak kapasiteli olarak inşa edildiğini söyleyen Memorial Sağlık Grubu CEO’su Uğur Genç hastanenin yapım sürecinde 20 mimarın aynı anda çalıştığını da belirtti ve şunları söyledi:

“Bahçelievler hastanemiz Memorial Sağlık Grubu’nun 11’inci, İstanbul’un 4’üncü hastanesi. 72 bin metrekare kapalı alanı var, 8 bin metrekare yeşil alanı var. 320 yatağa ulaşması hedefleniyor. 15 ameliyat hanesi ve 49 yoğun bakım yatağı var. Bunlar en son teknolojinin, en son imkânların kullanılması ile beraber oluşturulan ortamlar.”

NADİR HASTALIKLAR POLİKLİNİĞİ AÇILACAK

Binalarla doğa ile insanın bağının koptuğunu ancak bina tasarımında buna dikkat ettiklerini söyleyen Memorial Proje Grup Müdürü, mimar Fulden Baran Toz, binayı E-5 karayolundan biraz daha içeri çekerek, katmanlı bir tasarım yaptıklarını vurguladı. Mimar Fulden Baran Toz : “Bol yeşil alana yer verdik ve bol gün ışığı almaya çalıştık, hasta odalarında doğal havalandırma olmasına önem verdik ve açılabilir camlar yerleştirdik. Doğadan gelen renkleri kullandık. Dingin, toprak tonlarını kullandık. Hastaların kendini evde hissedeceği, endişe ve kaygı duymayacağı ortamlar yaratmaya çalıştık. Bina içinde yer alan görsellerde doğa unsuruna, yeşile yer verdik” dedi.

Hastane içinde nadir hastalıklar polikliniği, sorunlu ve riskli gebeliklerin takibinin yapıldığı perinatoloji birimi de bulunan hastane organ nakli merkezine de sahip.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.