Dünyada her yıl 1 milyon 250 bin kişi trafik kazalarında ölüyor

DSÖ’nün Küresel Yol Güvenliği 2015 raporuna göre, trafik kazaları az gelişmiş ülkelerde daha fazla can alıyor. Dünyadaki araçların yüzde 54’ü düşük ve orta gelirli ülkelerde olmasına rağmen trafik kazalarının yüzde 90’ı bu ülkelerde meydana geliyor.

Raporda, son üç yılda 79 ülkede, trafik kazalarında ölenlerin sayısında ciddi bir düşüş gözlemlenirken, 69 ülkede ise artış kaydedildiği belirtildi. Rapora göre, trafik kazalarında ölümlerin en az yaşandığını yer Avrupa, en fazla yaşandığı yer ise Afrika.

Trafik kazası ölümlerinin yüzde 23’ünün motosiklet kazalarından kaynaklandığına dikkat çekilen raporda, kazalarda ölenlerin yüzde 22’sini yayaların, yüzde 4’ünü ise bisiklet kullanıcılarının oluşturduğu ifade edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.