Dünyada 17 milyon HIV taşıdığının farkında değil

UNAIDS’in yeni yayımlanan raporunda, son 15 yılda AIDS ile mücadelede çok önemli aşama kaydedildiği ve 15 milyon HIV taşıyıcısının tedavi edildiği belirtildi.

Ancak virüsün tekrar kontrolden çıkmaması için daha fazla HIV taşıyıcısının tedaviye erişiminin sağlanması gerektiği ifade edilen raporda, geçtiğimiz yıllara göre AIDS tedavisi gören kişilerin sayısının arttığına işaret edildi.

Rapora göre, 2000 yılından bu yana dünya genelinde yeni HIV vakalarında yüzde 35, AIDS’e bağlı ölümlerde yüzde 42 düşüş yaşandı. Ancak, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da, 2000-2014 yılları arasında HIV vakalarında yüzde 30, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ise yüzde 26 artış oldu. Dünya genelinde yeni HIV enfeksiyonlarının yüzde 66’sı ise Sahra Altı Afrika’da görülüyor.

Raporda, AIDS ile küresel mücadele kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde çabalar iki katına çıkarılırsa, 22 milyon AIDS’e bağlı ölümün ve 28 milyon yeni HIV vakasının önlenebileceği vurgulandı.

Rapora göre, dünya genelinde yaklaşık 36,9 milyon kişi HIV virüsü taşıyor. Ancak 17,1 milyon kişinin HIV virüsü taşımasına rağmen durumun farkında bile olmadıkları tahmin ediliyor. Bunun yanında, 22 milyon HIV taşıyıcısının tedaviye erişimi bulunmuyor ve bunların 1,8 milyonunu çocuklar oluşturuyor.

UNAIDS, 2030 yılına kadar AIDS’i tamamen bitirmeyi hedefliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.