Dünya Sağlık Örgütü’nden radon uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan açıklamada, yeni araştırmaların evlerdeki radon varlığının sanılandan daha tehlikeli olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, dünya çapındaki akciğer kanseri vakalarının yüzde 3-14’ünün nedeninin radon olduğunu kaydetti.

Örgüt sözcüsü Fadela Chaib, WHO’nün yeni el kitabında, radon toleransı sınırının metre küpte en fazla 100 bekerel (uluslararası radyoaktivite birimi) olması konusunda tavsiyede bulunulduğunu söyledi.

WHO, evlerdeki radon sınırının çoğu ülkede normalin 2-4 katı olduğunu da kaydetti.

Toprağın ya da kayaların havaya saldığı doğal radyoaktif gaz olan radon, yetersiz havalandırılmış binalarda birikebiliyor ve sağlığı tehlikeye atıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.