Dünya Sağlık Örgütü : Salgın başlayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 4. evreden, 5. evreye çıkardı.

WHO’dan yapılan açıklamada, alarm düzeyinin 5. evreye çıkarılmasının, bu hastalığın en az iki ülkede insandan insana bulaştığının doğrulandığı ve bu hastalığın aşısının üretilmesi çabalarının hızlandırılması anlamına geldiği kaydedildi.

WHO Başkanı doktor Margaret Chan, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, dünyadaki grip uzmanlarıyla yapılan danışmalardan sonra alarm seviyesinin yükseltilmesine karar verdiğini bildirdi.

Tüm ülkelerin salgına hazırlık planlarını şimdi faaliyete geçirmeleri gerektiğini belirten doktor Chan, bir salgında tüm insanlığın tehdit altında olacağı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu kararı, ABD’de 23 aylık bir Meksikalı çocuğun Teksas’ta bu hastalıktan ölmesini izliyor. Teksas’ta tedavi gördüğü belirtilen bebek, Meksika dışında domuz gribinden öldüğü bilinen ilk kişi oldu.

Doktor Chan ayrıca, hastalıktan 159 kişinin öldüğü Meksika’yı, WHO’ya ve diğer hükümetlere bu yeni vakayı bildirme konusunda gösterdiği açıklık ve saydamlıkdan dolayı övdü.

WHO Başkanı Chan, Cenevre’de yapılan olağanüstü toplantıan sonraki açıklamasında alarm seviyesinin bu kadar hızlı yükseltilmesi gerekli önlemleri almaları için hükümetler ilaç şirketleri ve iş dünyasına önemli bir uyarıdır” dedi.

Bu arada, Amerikan Başkanı Barack Obama, Meksika sınırının kapatılması yönündeki çağrılara karşı çıktı, virüsün çoktan ülkeye girdiği için bunun anlamsız olduğunu söyledi.

Bu arada virüsün yayılışı da sürüyor. Peru ve İsviçre virüsün görüldüğü son ülkeler oldu. Öte yandan, Hırvatistan Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez şüpheli bir vakanın görüldüğünü, Osijek’te 22 yaşındaki bir kızın karantinaya alındığını, şahsın sağlık durumunun genel olarak iyi olduğunu ve Tamiflu tedavisi uygulandığını kaydetti.

VAKA SAYISI 236
Dünya Sağlık Örgütü grip salgınlarıyla ilgili şefi Keiji Fukuda, dünyada doğrulanan domuz gribi vakalarının 148’ten 236’ya çıktığını belirterek, bu vakaların büyük çoğunluğunun Meksika’da olduğunu söyledi.

Fukuda, Meksika’da doğrulanmış domuz gribi vakalarının 7’si ölümlü olmak üzere 26’dan 97’ye çıktığını ifade etti. Domuz gribi salgın evresini en üst seviyeye çıkarmak için gerekçe olmadığını da vurgulayan Fukuda, İsviçreli ilaç firması Roche’un hastalıkla mücadele için Tamiflu ilacı üretimini artıracağını bildirdiğini kaydetti.

WHO SALGIN ALARM SEVİYELERİ

HALK, 1-5 MAYIS ARASINDA EVLERİNDEN ÇIKMAMAYA ÇAĞIRILDI

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, Meksika halkını domuz gribi salgınının etkilerini azaltmak için 1-5 mayıs arasında evlerinde oturmaya çağırdı. Calderon, salgının başlamasından bu yana televizyondan canlı yayınlanan ilk konuşmasında, “grip virüsünün bulaşmasını engellemek açısından evinizden daha güvenli bir yer yoktur” dedi. Meksika, 1-5 tarihleri arasında ekonomiyi kısmen durduracak ve bazı bakanlıklar ile devlet daireleri dahil, zorunlu olmayan iş ve hizmetleri askıya alacak.

‘AVRUPA’DA BİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR’

Öte yandan, üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, bir domuz gribi salgını durumunda kıtadaki binlerce kişinin ölebileceği uyarısı yaptı. Birliğin Sağlık Genel Direktörü Roberd Madelin, konunun Avrupa’da insanların ölüp ölmeyeceği değil, kaç kişinin öleceği olduğunu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nde de Başkan Barack Obama, yönetimin hastalığa karşı elinden geleni yaptığını söyledi.

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ

‘AŞI EYLÜLDEN ÖNCE KULLANIMA HAZIR OLMAZ’

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, domuz gribi virüsüne karşı bir aşı için “önemli çabalar” sarf edildiğini, ancak aşının eylül ayından önce kullanıma hazır olamayacağını bildirdi.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi halk sağlığı ve bilimi biriminden Anne Schuchat adlı yetkili, Senato İç Güvenlik Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, “Herşey yolunda giderse aşı eylül ayından itibaren kullanımda olabilir. Ancak herşey her zaman yolunda gitmeyebiliyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.