Dünya onlar için zıplayacak (7 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü)

Dünyanın 50 farklı ülkesinde her yıl ekim ayının ilk çarşamba gününde anılan Dünya Cerebral Palsy (CP) Günü’nde 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı öncülüğünde bir kampanya yürütülüyor. Amaç; toplumda CP konusunda farkındalık yaratmak.

ZIPLAYACAKLAR VE ‘DAL SARKAR, KARTAL KALKAR’ DİYECEKLER

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, bu amaçla topluma sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu. CP Günü’ne destek vermek isteyenler sosyal medya hesapları üzerinden kendi ağındaki 3 kişiye “meydan okumak” için davette bulunacak. Bu davetle katılımcılar;

• CP’lilerin gündelik yaşamlarında hareket sınırlılıkları nedeniyle zorlandıkları zıplama hareketi yaparak fotoğrafını paylaşacak,
• CP’lilerin konuşma zorluğu yaşamaları sebebiyle belki de yaşamları boyunca söyleyemeyecekleri ‘Dal sarkar, kartal kalkar, kartal kalkar, dal sarkar’ tekerlemesini söyleyip, videosunu sosyal medya hesaplarında yayınlayacak,
• Bu iki seçeneği de yapmayan destekçiler ise para bağışında bulunacak.

Bu sayede katılımcılar hem CP konusuna dikkat çekecek, sosyal çevresinin bu engel türüyle tanışmasına olanak sağlayacak, empati kurulmasını teşvik edecek hem de bağışlarıyla CP’li çocukların eğitimin katkıda bulunacak.

DÜNYA HARİTASI ÜZERİNDE CP’LİLER GÖRÜLECEK

Kampanya kapsamında ayrıca ‘Ben Buradayım’ uygulaması yapılacak. CP’li bireylerden ve CP’yi bilen herkesten www.dunyacpgunu.org sitesinde yer verilecek haritaya kendilerini işaretlemeleri ve hikayelerini veya mesajlarını eklemeleri beklenecek. Böylece 7 Ekim günü CP’lilerin her yerde olduğu görülebilecek.

CEREBRAL PALSY (CP) HAKKINDA

Cerebral Palsy (CP), hareketi programlayan, hareketi başlatan, hareketin düzenli olmasını sağlayan, beyin ve beyincikteki bozukluklar sonucu oluşan bir beyin engeli durumu. Bu CP hastası çocuğa eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarına işlevsellik kazandırmak mümkün olabiliyor. Böylece çocukların günlük yaşam kalitesi arttırılabiliyor ve yaşamlarını bağımsız sürdürmeleri sağlanabiliyor. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri; fizyoterapi, özel eğitim, iş uğraşı terapisi, konuşma terapisi, hidroterapi, spor, psikolojik destek ve sanat terapisi gibi birçok alanı kapsıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.