Dünya giderek şişmanlıyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre vücut-kitle endeksi 25’in üzerinde olan yetişkinler aşırı kilolu yani obez olarak tanımlanıyor.

Londra’daki Imperial Collage’in yaptığı son araştırmaya göre dünya genelinde 641 milyon yetişkin aşırı kilolu. Bunun 375 milyonunu kadınlar, 266 milyonunu da erkekler oluşturuyor. The Lancet adlı İngiliz bilim dergisinde yayımlanan araştırmada şişman nüfusun 2025 yılında 1 milyarı aşarak nüfusun yüzde yirmisini oluşturacağına dikkat çekildi.

Geçmişteki durumun farklı olduğunu belirten son araştırmanın bilimsel koordinatörü Majid Ezzati, 40 yıl öncesinde düşük kiloluların sayısının şişmanların iki katı kadar olduğunu belirterek, günümüzde obezlerin sayısının düşük kiloluları geçtiğinin altını çizdi. Örneğin 1975’teki aşırı şişman sayısı 105 milyon olarak veriliyor.

YILDA 1,5 KG ALDIK!

186 farklı ülkeden 18 yaş üstü 19 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma, son 40 yıl içinde erkeklerde vücut-kitle endeksinin 21,7’den 24,2’ye kadınlarda da 22,1’den 24,4’e çıktığını ortaya koyuyor. Bu da yıllık 1,5 kiloluk bir artışa denk geliyor.

Uzmanlar kilo artışı eğilimini değişen beslenme alışkanlıkları ve kalıtımsal nedenlere bağlıyor. Bu sayının giderek arttığı sanayi ülkelerinde sağlıksız beslenme ve hareketsizlik obeziteye zemin hazırlıyor. Özelikle orta gelire sahip bazı Pasifik, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde aşırı kilolu sayısının alarm verdiği vurgulanan araştırmada, gerekli önemlerin alınmaması halinde bunun uzun vadede ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarılıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.