Dünya diyabete doğru gidiyor

Uzmanlara göre, dünyada yaygın bir hastalık olarak bilinen diyabet toplumda yeterince tanınmıyor. Hastalığın dünyada ve Türkiye’de her geçen gün yaygınlaştığı ve diyabetin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu belirtiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Ramis Çolak, ”Gelecekte de peşimizi bırakmayacağı tahmin edilen diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığına ‘dur’ demenin yolu, dengeli beslenmeden geçiyor” dedi.

Çolak, “Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (DF) verilerine göre dünyada 246 milyon diyabetli insan var. Bu insanların yüzde 46’sı 40 ile 50 yaş arasında bulunuyor. Önlem alınmazsa 2025 yılında dünyada 380 milyon insan diyabet hastası olacak. Ülkemizde ise yaklaşık 2.6 milyon kişi diyabet hastası, 2.4 milyon insan da diyabet hastası adayı olmak üzere, Dolayısıyla 5 milyon kişi bu hastalığın pençesindedir” diye konuştu. 

HASTALIĞI TANIRSANIZ KOLAY BAŞA ÇIKARSINIZ
Diyabet tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade eden Çolak, diyabetlilerin hastalıkları hakkında bilinçlenmeleri ve hastalığı tanımalarının çok önemli olduğunu kaydetti. Diyabetli bir insanın, hastalığını çok iyi bilmesinin yaşamını kolaylaştıracağını anlatan Çolak, ”Bir yaşam tarzı olan diyabette beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, gelecekte de peşimizi bırakmayacağı tahmin edilen diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığına ‘dur’ demenin yolu, dengeli beslenmeden geçiyor” dedi.

Doç. Çolak, diyabetlilerin kan şekerini dengelemelerinin yolunun ”doğru beslenme, ilaç kullanımı ve egzersiz” olduğunu da ifade ederek, ”Bu üçlünün yanı sıra bilinçli olmak da gerekiyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.