Dumansız havaya alıştık mı?

Bu ay içinde bin 611 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, ankete katılanlardan sigara kullanmayanların yüzde 97,6’sı Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 Mayıs ayında kapalı mekanlarda sigara içilmesini önlemek için başlattığı ”Dumansız Hava Sahası Hareketi” kampanyasından memnun.

Sigara içmeyenlerin yüzde 68’i kampanyanın sigara içici sayısını azalttığını ifade ederken, yüzde
45’i uygulamanın en çok kamu kurum ve kuruluşlarında yürütüldüğünü düşünüyor.

Bunun yanında sigaraya karşı olanların yüzde 69’u yasağın 19 Temmuz 2009 tarihinde daha kapsamlı hale getirilmesine vatandaşların hazır olduğunu savunuyor.
 
SİGARA TİRYAKİLERİNİN DURUMU
Araştırmaya katılan sigara tiryakilerinin yüzde 66’sı, kampanyayı sürekli veya zaman zaman ”deldiğini”, yüzde 48’si yasağın sigara içenlerin sayısını azaltmadığını belirtiyor.

İçicilerin yüzde 58’i kampanya başladıktan sonra sigarayı bırakmasına yönelik çevreden baskı gördüğünü, yüzde 57’si ise olumsuz tepkilerle karşılaştığını ifade ediyor.

Bunun yanında tiryakiler, yasağın 19 Temmuz 2009 tarihinde daha kapsamlı hale getirilmesine vatandaşların hazır olup olmadığı konusunda ikiye bölünüyor. Yarısı, herkesin kampanyaya hazır olduğunu, diğer yarısı olmadığını düşünüyor. Tiryakiler, yasağın genişlemesinin çok sıkı denetim yapılması ve konunun medyada çok gündeme gelmesiyle başarılı olacağını söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.