DSÖ: H1N1 yayılmaya devam edecek

DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, yaptığı açıklamada, A/H1N1 virüsünün yol açtığı hastalığın şimdiden oldukça yayıldığına işaret ederek, yaklaşık 200 ülkede domuz gribi vakası tespit edildiğini belirtti.

Ülkelerin hastalığın yayılmasına karşı aldığı okulların kapatılması ve uçak yolcuları gibi belirli gruplarda aynı belirtilerin görülmesi üzerine karantina uygulaması gibi tedbirlerle ilgili karşılaştırma yapmayı reddeden Hartl, ülkelerin alabileceği çeşitli tedbirlerin olduğunu söyledi. Hartl, “Ülkeler işleyeceğini düşündükleri tedbirleri almakta özgür” dedi.

VİRÜS DURDURULAMAYACAK
Virüsün halk sağlığı sistemini alt üst edeceği düşünülen yerlerde, virüsün yayılmasını yavaşlatacak bir “halk sağlığı mantığı” olacağını belirten Hartl, atılacak adımların halk sağlığına dayanması ve insan haklarına saygı içermesi gerektiğini vurguladı.

Hartl, salgının ilk aşamasında alınabilecek ve büyük olasılıkla da yayılmasını yavaşlatacak bir dizi tedbir olduğunu ancak bunların virüsün yayılmasını durdurmayacağını kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.