DSÖ: Dünya eski günlerine döndü

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Margaret Chan, dünyanın 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğünü söyledi.

Margaret Chan, orgütün Cenevre’deki toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, grip salgınının ilerlediğini göstermek için domuz gribi salgınını en yüksek düzey olan 6. aşamaya çıkarma kararı aldıklarını bildirdi ve ”Bu, dünyanın, 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğü anlamına geliyor. Domuz gribi virüsü şu an durdurulamıyor” dedi.

Örgütün küresel değerlendirmesine göre salgının orta düzeyde olduğunu belirten Chan, domuz gribinin 41 yılda ilk küresel salgını yarattığını bildirdi.

Domuz gribi nedeniyle daha fazla ölümlerin olacağını, ama ölümcül vakalarda ani artışın olmayacağını belirten Chan, gribin görüldüğü ülkelerin ‘ikinci dalga’ vakalara hazırlıklı olmaları gerektiğini kaydetti.

Chan, grip uzmanlarının tavsiyesi üzerine WHO’nun 193 üye ülkesine sınırlarını kapatmaması veya insanlara, gıdalara ve hizmetlere sınırlama getirilmemesi çağrısında bulundu.

Chan, salgın alarmının 6. aşamaya çıkarılmasının, salgının coğrafi olarak yayıldığını gösterdiğini, ancak ne denli öldürücü olduğunu göstermediğini dile getirdi.

Chan, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün aşısının ise eylül ayından önce elde edilebilir olmadığını sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.