DSÖ, ‘Dumansız hava’ da Türkiye’yi seçti

DSÖ her yıl tütünle mücadele faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla üye 179 ülkeden tütün salgını ve kanıta dayalı tütün kontrolü politikaları ile temel bilgileri topluyor. Ülkelerden toplanan bilgiler, mevcut tütünle mücadele politikalarının ve karşılaşılan güçlüklerin değerlendirilmesi, üye ülkelerdeki sigara kullanım oranlarının saptanması amacıyla analiz edilerek bir rapor halinde yayımlanıyor.

Bu raporların tanıtımı, her yıl sigarayla mücadelede önemli gelişme kaydeden ve bu mücadelesiyle örnek olan farklı bir ülke veya şehirde yapılıyor. Geçen yılki toplantı, yemek ve eğlence yerlerinde başlatılan ve başarıyla uygulanan sigara yasağı nedeniyle ABD’nin New York kentinde yapılmıştı. Bu yılki toplantı için de kapalı ortamlarda sigara yasağının başlatılması dolayısıyla İngiltere’nin Londra, İrlanda’nın Dublin, Meksika’nın Meksiko City, Uruguay’ın Montevideo’nun yanı sıra Türkiye’de İstanbul aday gösterilmişti.

YÜZDE 100 DUMANSIZ HAVA SAHASI
DSÖ tarafından yapılan değerlendirme ve aday kentlerdeki incelemeler sonucunda, DSÖ’nün 2009 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu’nun tanıtımının, ”Yüzde 100 Dumansız Hava Sahası” oluşturulması ve kapalı ortamlardaki sigara yasağının başarıyla uygulanması nedeniyle İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

9 Aralık 2009 Çarşamba günü İstanbul’da düzenlenecek toplantıya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanı sıra, DSÖ Başkan Yardımcısı ve eski Irak Sağlık Bakanı Dr. Ala Alwan, Tütünle Mücadele Birimi Genel Direktörü Dr. Douglas Bettcher başkanlığında bir ekip, Bloomberg Sigara Mücadele Projesi Genel Direktörü Dr. Kelly Henning başkanlığında bir ekip, DSÖ Avrupa Bölgesi ve Türkiye ofisinden yetkililer katılacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.