Dr. Aynur Dağdemir anılıyor (Sağlıkta şiddeti protesto ettiler)

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, Dağdemir için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Medimagazin’in haberine göre, Samsun Tabip Odası Başkanı da olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, yaptığı açıklamada, sağlıkta şiddeti kınadıkları belirtti.

Bir başka hekim arkadaşlarını menfur bir hadise sonucu ebediyete uğurlamanın acısını yaşayalı 6 ay bile olmadığını anlatan Özkan, “Maalesef, yine ilimizde bir sağlık çalışanı doktor Aynur Hanım, menfur bir hadise sonucu katledildi. Telafisi olmayan acı içerisindeyiz. Hemşire olsun, doktor olsun sağlık çalışanlarına, hizmetinin doğasında olan yakın ilişkisinin ağır bedeli ödetiliyor” dedi.

Sorunları konunun paydaşlarına pek çok kez ilettiklerini, önceki doktor cinayetinin ardından yürüyüş düzenlediklerini dile getiren Özkan, ama bugün bulundukları noktadan ileri gitmediklerini gördüklerini söyledi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI HEDEF GÖSTERİLİYOR”

Sorunların çözümü için acil şekilde adım atılmasını isteyen Özkan, şunları kaydetti:

“Şiddete ciddi yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Oysa bugün çözümün paydaşı olmasını istediğimiz grupların maalesef sorunun paydaşı olduğunu görüyoruz. Mesela televizyonda doktora hakaret, sağlık haberleri üzerinde reyting ve tiraj kaygısı, bizi hedef haline getiriyor. Bunlar olmadığı sürece maalesef acı içerisindeki söylemlerimiz devam edecek. Bir yere varamadan, başka bir arkadaşımızın ne zaman saldırıya uğrayacağını düşünerek yaşamaya devam edeceğiz. Buna rağmen aynı şevkle fedakar ve cefakar sağlıkçılar, çalışmalarına devam edecek. Bir kez daha Aynur Dağdemir’i kaybetmenin acısıyla kendisine Allah’tan rahmet, çok değerli eşine, çocuklarına, akrabalarına, yakınlarına ve tüm sağlık camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlık binası önünde düzenlenen basın açıklamasına Opr. Dr. Aynur Dağdemir‘in, tıp fakültesi öğrencisi olan kızı Başak ve hukuk fakültesi öğrencisi olan kızı Tuğçe Dağdemir de katıldı. Ayrıca eylemde OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaplan, OMÜ Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, OMÜ Tıp Fakültesi Sekreteri Mehmet Özçelik, öğretim üyeleri ve öğrenciler hazır bulundu.

“İNSANLIK DIŞI DAVRANIŞI LANETLİYORUZ”

Eylemde basın açıklamasını okuyan OMÜ Tıp Fakültesi Sekreteri Mehmet Özçelik, “Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve hakaret artık neredeyse rutin bir hal almıştır. Bunun son örneği ilimizde meydana gelen biricik meslektaşımız, kardeşimiz Opr. Dr. Aynur Dağdemir’e yapılan saldırı olmuştur. Vatandaşlarımızdan kadına ve sağlıkçıya yönelik bu tür insanlık dışı saldırılara karşı daha duyarlı, yetkilileri de sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanması için kalıcı ve caydırıcı tedbirler almaya çağırıyoruz. Kadına ve sağlıkçıya yapılan şiddeti protesto ediyoruz. Sevgili meslektaşımız Opr. Dr. Aynur Dağdemir’in kederli ailesine başsağlığı dileklerimizle bu çirkin ve insanlık dışı davranışı bir kez daha lanetliyoruz” dedi.

Basın açıklaması, saygı duruşunda bulunulmasının ardından sona erdi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin protesto edildiği bir başka adres ise Antalya oldu. 

İHA’nın aktardığına göre, Akdeniz Üniversitesi Hastenesi A Blok önünde bir araya gelen sağlık çalışanları geçtiğimiz günlerde Samsun’da Dr. Aynur Dağdemir’in sekreterini korumak isterken bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti. Sağlıkta şiddetin son bulmasını isteyen çalışanlar, yasal düzenlemenin bir an evvel çıkarılmasını istediler.

11 AYDA 250 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Sağlık çalışanları ve kadınlara şiddetin her geçen gün daha da artığını ifade eden Türk Tabipler Birliği Kadın Hekimlik Kolu ve Kadın Sağlığı Kolu Üyesi Dr. Hafize Türkmen, 2014 yılında 281 kadının eş, sevgili, erkek, kardeş olmak üzere en yakınları tarafından öldürüldüğünü ifade etti.

“TUTKU DERECESİNDE AŞK” İNDİRİMİNE PROTESTO 

Rakamın 2015 yılında hızla arttığını belirten Dr. Türkmen, “Yılın ilk 11 ayında ise 250 kadın yaşamını yitirdi. Kadına yönelik şiddeti ayrımcılığı, olağan akışına uygun gören, cinayete tahriki ve faillerine haksız ceza indirimini gelenekselleştiren, kadını sosyal yaşamdan koparıp eve kapatmayı politika sanan bu egemen patriarkal anlayışı protesto ediyoruz ” dedi.

Dr. Türkmen, “saygınlık indirimi”, “tutku derecesine aşk indirimi” adı altında arsızca uygulanan haksız tahrik indirimlerine hayır dediklerini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.