Down sendromu kansere ışık tutabilir mi?

doktor oneri

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Down sendromu olan kişilerde, -diğer insanlara kıyasla- tümörlerin gelişimini önleyen en az bir gen türünden daha çok miktarda bulunuyor.

Dünya genelinde yaklaşık her bin bebekten biri, Down sendromu hastası olarak doğuyor.

Zihinsel ve fiziksel bir takım engellere sahip olan Down sendromu hastalarının kromozom yapıları da diğer insanlarınkinden farklı.

Bilim adamlarının ilgisini de işte bu farklılık çekiyor. Down sendromu hastalarında üç adet kromozom 21 bulunuyor.

Bu hastalığa sahip olmayanlarda ise bu kromozomdan yalnızca iki adet var.

Down sendromlu kişilerde bulunan bu üçüncü kopya, onlara 200’den fazla farklı genin çeşitli versiyonlarını sağlıyor.

Bilim adamları çalışmada, fazladan olan bu genlerin hangilerinin kanserli tümörlere karşı koruma sağladığını ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten ekipten Doktor Sandra Ryeom, söz konusu genlerden birinin kan damarlarının gelişimini ve tümörlü hücrelerin beslenmesini önlediğini söylüyor.

Doktor Ryeom, kan damarlarının gelişiminin önlenmesi halinde kanserli tümörlerin büyümesinin de söz konusu olamayacağını, tümörlü hücrelerin mikroskobik boyutlarda kalacağını ve dolayısıyla zararsız olacağını belirtiyor.

Ryeom, bu araştırmanın kanserle mücadele için yeni yöntemler sunabileceğini, kanserin tedavisi için kullanılan yeni ilaçlar geliştirilebileceğini söylüyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.