“Down Sendromu kan testiyle daha kolay anlaşılıyor”

Bu zamana kadar anne karnındaki bebeğin plasental dokusundan amniyotik sıvı alınarak Down Sendromu‘na sahip olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyordu.

Sabah’ın haberine göre şimdi ise İnvaziv Olmayan Prenatal Tanı (NIPD) isimli test sayesinde bu işleme gerek kalmadan kan testinde bebeğin DNA analizinin yapıldığı ve yüzde 99 doğrulukla sonuca ulaşıldığı belirtiliyor.

Fransa Önleyici Tıp Derneği, 400-600 euro tutarındaki testlerin eski yöntemlerin yerini almasını istiyor. ABD, Almanya ve İsviçre’de de kullanılmaya başlayan yöntemin giderek yaygınlaşması bekleniyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.