Dostluk kadınların ömrünü uzatıyor

Habeş maymunları üzerinde yapılan bir araştırma, diğer maymunlarla güçlü arkadaşlık ilişkileri bulunan dişi maymunların sahip olduğu çocukların diğerlerine nazaran çok daha uzun süre yaşadığını ortaya koydu.

California Üniversitesi’nden Dr. Joan Silk, Bunun da dostluk ilişkileri kuvvetli olan maymunların daha fazla yaşama savaşı vermesinden kaynaklandığı belirtildi. Kadınların değişik seviyelerdeki iyi arkadaşlık ilişkileri strese paralel olarak kan basıncını, kolestrolü, ve kalp atış hızını azaltıyor.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences’ta yayımlandığını belirttiler.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.