Domuz gribine karşı yeni tedbirler alınıyor

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemlere göre, domuz gribi görülen kamu kurumlarının kapatılması söz konusu değil. Ancak, çıkan vaka sayısına göre işlerin aksamaması için tedbirler alınacak. Virüs özellikle bir birim içinde yayılmışsa, bu birim izole edilecek.

Domuz gribi aşısının Türkiye’ye geliş tarihi de öne çekilmeye çalışılıyor. Aşıların ilk hacı kafilesine yetiştirmesi amaçlanıyor. Hafta sonunda yola çıkması beklenen domuz gribi aşısının önümüzdeki hafta başında Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Okullara yönelik de çok sıkı önlemler var. Birden fazla vaka görülen okullar 1 hafta tatil edilecek. Sağlık ve Eğitim Bakanlığı personeli Yalova’da eğitim alıyor. Bu personel, öğretmen ve öğrencilerle yüzyüze görüşecek, gripten korunmanın yollarını ve alınması gereken tedbirleri aktaracak.

Tedbirler, en kötü senaryoya göre alındı. Yakında bir kampanya başlatılacak ve bu kampanyada da durumun ciddiyetini vurgulamak amacıyla yumuşak bir üslup kullanılmayacak. Medya aracılığıyla domuz gribi konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.