Domuz gribine karşı kim, ne yapıyor?

doktor oneri

Amerika’da başlayan ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan domuz gribine karşı önlem almak için hükümetler birçok çalışma yürütüyor.

Anti-viral ilaç stoklarının gözden geçirilmesi, havaalanlarında kontroller yapılması ve seyahat kısıtlamaları alınan önlemler arasında.

Meksika’dan sonra en fazla vakanın görüldüğü ABD’de kamu sağlığı alarmı verildi. Havaalanları ve sınırlardaki kontroller artırıldı. Teksas, Kaliforniya, Güney Carolina, Ohio eyaletleriyle New York kentinde bazı okullar tatil edildi.

Amerikan vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Meksika’ya gitmemeleri tavsiye ediliyor.

Sağlık alanında alarm veren diğer ülkelerse Bolivya ve Nikaraguay.

Endonezya, Singapur, Japonya, Filipinler, Tayland ve Çin’de havaalanlarına yolcuların ateşlerini ölçmek için termal kameralar yerleştirildi.

Ülkeler, domuz gribinin tedavisinde etkili olan Tamiflu ve Relenza ilaçlarının stoklarını da gözden geçiriyor.

Brezilya’da da Meksika ve ABD’den gelen yolcular sıkı kontrollere tabi tutuluyor. Meksika’dan gelenlerin bavulları sterilize edilerek ülkeye alınıyor. Bu ülkelerden gelenlere ilk 48 saat içinde kimseyle yakın temas kurmamaları tavsiye ediliyor.

Küba ve Arjantin ise Meksika’dan uçuşları tamamen durdurdu. Domuz gribinin görüldüğü ülkeler arasında yer alan İngiltere ise vatandaşlarına gerekli olmadıkça Meksika’ya gitmemelerini tavsiye ediyor. Hükümet ayrıca, hastalıkla ilgili detaylı bir broşür hazırlayarak tüm evlere dağıtacak.

Hastalığın görüldüğü bir başka Avrupa ülkesi olan İspanya’da ise Meksika’dan gelen yolculara bilgilendirici broşürler dağıtılıyor. Bu ülkeye giden yolculara ise maske ve eldivenler veriliyor.

Rusya, Venezuela ve Yeni Zelanda başta olmak üzere birçok ülke, şüpheli vakaları havaalanında karantinaya alacağını da açıkladı.

Avustralya ise bir adım daha ileri giderek karantinaya alınmakta zorluk çıkaranları, gözaltına alabileceğini bildirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.