Domuz gribinden dördüncü ölüm

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülen 32 vaka bulunduğu, bunlardan Ankara’da tedavisi devam eden 27 yaşında bir erkek sağlık çalışanının hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, bu vefatla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısının 4 olduğu bildirildi.

Durumu ağır olan 7 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımlarda sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, ilk pandemik grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009’dan bu yana Türkiye’de toplam bin 870 pandemik grip vakasının belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, ”Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye’de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır” denildi.

Açıklamada, 2 yaşından küçük çocukların, kronik hastalığı olanların, gebelerin ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri istendi.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri önerilen açıklamada, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatlarının büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Domuz gribinden dördüncü ölüm

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.