Domuz gribinden can kaybı 100’ü buldu

doktor oneri

Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü nedeniyle şu ana kadar Meksika’da 83, ABD’de 14, Kanada’da 2 ve Kosta Rica’da 1 kişi hayatını kaybetti.

New York kent sağlık komisyonundan Thomas Frieden, Queens semtindeki 41 yaşındaki bir kadın ile Brooklyn semtinde 34 yaşındaki bir erkeğin ölüm nedenlerinin domuz gribi olduğunu, son vakalarla kentte hastalıktan ölenlerin 4’e çıktığını kaydetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dün sabah yaptığı son açıklamada, domuz gribi nedeniyle 46 ülkede 92 kişinin öldüğü, 12 bin 954 kişinin de bu hastalığa yakalandığı belirtilmişti. WHO verileri, genellikle ülkelerin açıklamalarından daha sonra geliyor.

FİNLANDİYA’DA 3. DOMUZ GRİBİ VAKASI DOĞRULANDI

Finlandiya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülkede 3’üncü domuz gribi vakasının belirlendiğini doğruladı.

Yetkililer, ABD’den Finlandiya’ya dönen, 30 yaşındaki bir erkek hastanın, domuz gribine yol açan H1N1 virüsünü taşıdığının doğrulandığını belirtti.

Başkent Helsinki’de, hastanın tedavi edildiği hastanenin yetkilileri, hastanın tedavisini evinde sürdürdüğünü ve hastalığının iyileşme aşamasında olduğunu kaydetti. Hastane yetkilileri, hastayla yakın teması olan kişilere de önlem amacıyla ilaç tedavisine başlandığını söyledi.

Finlandiyalı yetkililer, 3 hafta önce yaptıkları açıklamada, tatil amacıyla gittikleri Meksika’dan dönen genç bir çiftte, ülkedeki ilk iki domuz gribi vakasına rastlandığını duyurmuştu. Hastalığın belirlenmesinin ardından tedavi altına alınan çift tamamen iyileşmişti.

ÇİN’DEKİ VAKA SAYISI 13’E ÇIKTI

Çin’de A tipi H1N1 gribine yakalandığı kesinleşenlerin sayısı 13’e çıktı.

Şinhua haber ajansı yerel sağlık birimlerine dayanarak, son tespit edilen hastanın ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşayan Çin asıllı bir Amerikan vatandaşı olduğunu duyurdu.

62 yaşındaki hastanın 18 Mayısta Hong Kong aktarmalı olarak San Francisco’dan geldiği, 20 Mayısta ateşinin yükseldiği ve 22 Mayısta Tayşan şehrinde hastaneye başvurduğu bildirildi. Söz konusu hastayla temasta bulunan 23 kişi karantinaya alındı.

Öte yandan, şu ana kadar Hong Kong’da 10, Tayvan’da ise 9 domuz gribi vakası tespit edildi.

ROMANYA’DA DA DOMUZ GRİBİ VAKASI GÖRÜLDÜ

Romanya’da ilk domuz gribi vakası tespit edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, New York’tan geçen hafta gelen 30 yaşındaki bir kadında domuz gribine yol açan H1N1 vakası tespit edildiği bildirildi.

“Romanya da resmi olarak H1N1 virüsü tespit edilen ülkeler listesine girdi” diyen Bakan Ion Bazac, virüsün tespit edildiği kadının 3 yakınıyla birlikte Bükreş’te hastaneye kaldırıldığını ve genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Yetkililer ayrıca, New York’tan gelen uçaktaki diğer yolcular dahil, hasta kadının temasta bulunduğu kişilerin araştırıldığını belirtti.

Kuşların yuvalama için kullandığı ve göç yolunda bulunan Tuna Deltası’nın geçtiği Romanya, ölümcül kuş gribine yol açan H5N1 virüsünün ilk tespit edildiği Avrupa ülkesi olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, yarısından fazlası ABD’de olmak üzere dünya çapında 13 binden fazla domuz gribi vakası bulunuyor. Avrupa’da da çok sayıda vakanın görüldüğü hastalığın ilk kez nisan ayında tespit edildiği yer olan Meksika’da H1N1 virüsünden 80 kişi, ABD’de 12 kişi öldü.

DOMUZ GRİBİ CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Yunanistan’da üçüncü domuz gribi vakasının Selanik’te tespit edildiği bildirildi.

Yunan basını, İngiltere’den Selanik’e gelen 20 yaşındaki kimliği açıklanmayan bir Yunanlı gence yapılan testlerin pozitif çıktığını, hastanın kentin AHEPA hastanesinde bakıma alındığını duyurdu.

Hastanın Atina’da dün bakıma alınan 21 yaşındaki bir diğer hastayla sınıf arkadaşı olduğu ve ikisinin İngiltere dönüşü aynı uçakta bulunduğu belirtilen haberlerde, hastalarla temas edenlere ilişkin önlemlerin de alındığı kaydedildi.

H1N1 virüsü tespit edilen gencin tedavisinin Dünya Sağlık Örgütü ve AB tarafından belirlenen yönergeler çerçevesinde yapıldığı da belirtildi.

Yunanistan’da ilk kez geçen hafta 19 yaşındaki bir gençte H1N1 virüsü tespit edilmişti. ABD’den Atina’ya geldiği bildirilen genç, kısa süren tedavisinin ardından iyileşmiş ve taburcu edilmişti. Hastayla aynı uçakta gelen Yunanistan Sağlık Bakanı Dimitri Avramopulos dahil, test yapılan yaklaşık 30 kişide ise virüse rastlanmamıştı.

NEW YORK’TA ÖLÜMLERİN SAYISI 4’E ÇIKTI
ABD’nin New York kentinde domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısı 4’e çıktı.

Kent Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Thomas Frieden, Queens semtindeki 41 yaşındaki bir kadın ile Brooklyn semtinde 34 yaşındaki bir erkeğin ölüm nedenlerinin domuz gribi olduğunu belirterek, böylece kentte hastalıktan ölenlerin 4’e çıktığını kaydetti.

New York’ta domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü nedenli ilk ölümün görüldüğü bir okulun da aralarında olduğu 20 okulda ara verilen eğitim dünden itibaren tekrar başlarken, 5 okulda ise eğitime ara verildi. Kentteki doğrulanmış vaka sayısı da 330 olarak bildirildi.

SİNGAPUR İLK VİRÜS VAKASINI AÇIKLADI
Singapur da ilk doğrulanmış H1N1 vakasını açıkladı. Sağlık Bakanlığı, 22 yaşındaki Singapurlu kadının 10 günlük New York ziyaretinden bu hafta başında döndüğünü, hastaneye kaldırılarak karantinaya alındığını bildirdi. Yetkililer, ayrıca bu kişiyle temas edenler ve aynı uçakla ülkeye gelenlerle ilgili araştırma başlatıldığını kaydetti.

DOMUZ GRİBİ KONTROL EDİLEMİYOR
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 13 bine yaklaştığını açıkladı.

WHO’den yapılan açıklamada, 46 ülkede hastalığa yakalananların sayısının 12 bin 954’e çıktığı, hastalıktan bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının da 92’ye yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, domuz gribi vakalarının hemen hemen yarısının ABD’de görüldüğü kaydedilirken, Porto Riko ve Çek Cumhuriyeti’nin de dün ilk domuz gribi vakalarının görüldüğü son ülkeler olduğu hatırlatıldı.

ÇİN’DE 24 ABD’Lİ TURİST KARANTİNAYA ALINDI
Çin’in güneybatısındaki Guicou eyaletinde A tipi H1N1 gribine yakalanmış bir hastayla temas ettikleri gerekçesiyle 24 Amerikalı turistin karantinaya alındığı bildirildi.

Şinhua haber ajansının yerel yetkililerden alınan bilgiye dayanarak verdiği haberde, dün karantinaya alınan turistlerin Hong Kong’da tespit edilen bir hastayla San Francisco’dan aynı uçakla geldiği belirtildi.

Bir otelde tıbbi gözetim altınan alınan turistlerin, testlerinin negatif çıkması durumunda 29 Mayısta bırakılmaları bekleniyor.

Bu arada Çin’de kesinleşen H1N1 vakası sayısı 12’ye çıktı. Ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinde tespit edilen 19 yaşındaki son hastanın, ABD’de eğitim gördüğü ve geçen hafta New York’tan geldiği açıklandı.

EKVADOR 2 KONSOLOSLUĞUNU KAPATTI
Ekvador, domuz gribi salgınına önlem olarak New York’taki iki konsolosluğunu geçici olarak kapatma kararı aldı.

Ekvador Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, çalışanların domuz gribine yakalanma olasılığına karşı konsoloslukların bu hafta kapalı kalacağı belirtildi.

Açıklamada, domuz gribi semptomları gösteren bir konsolosluk çalışanının şu anda dinlenmekte olduğu da ifade edildi.

İNGİLTERE’DE VAKALAR 137’YE YÜKSELDİ
Sağlık Bakanlığı tarafından 4 yeni vakanın doğrulandığı İngiltere’de toplam domuz gribi vaka sayısının 137’ye yükseldiği bildirildi.

Yeni vakaların başkent Londra, güneydoğu İngiltere ve ülkenin Batı Midland bölgesinde ortaya çıktığı açıklandı.

Yeni vakalardan üçünün daha önce kesinleşmiş vakalarla ilişkili kişiler oldukları, dördüncü vakanın ise ülkeye yeni dönen ve virüsü İngiltere dışında kapan bir kişi olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü İngiltere’de görülen domuz gribi vakalarının hala hastalığın hafif bir formunu oluşturduğunu ve bu nedenle ölüm vakası yaşanmadığını kaydederken, kullanılan antiviral ilaçlar sayesinde hem virüsün yayılmasının hem de semptomların azaltılmasının sağlandığını ifade etti.

Tüm bu olumlu göstergelere rağmen rehavete kapılmamak gerektiğini de belirten sözcü, domuz gribinin daha etkili bir küresel salgın haline gelmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak hazırlıkları bu yönde sürdürdüklerini bildirdi.

ABD’DE ÖLENLERİN SAYISI 12
ABD’de H1N1 virüsünden bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle, ülkede bu virüsün neden olduğu hastalıktan ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

Illionis eyaleti sağlık yetkilileri, Chicago bölgesinde bir kişinin domuz gribinden öldüğünü bildirdi.

ABD Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezi’nih verilerine göre, ülkede çoğunluğu durumu ağır olmayan 6700’ü aşkın H1N1 virüs vakası bulunuyor. Bu arada, Kanada’da domuz gribi rahatsızlığı bulunan bir kişinin daha hayatını kaybettiği, böylece H1N1 virüsü tespit edildikten sonra ölenlerin sayısının 2’ye çıktığı bildirildi.

Sağlık yetkilileri, Toronto’da domuz gribi rahatsızlığı olan 44 yaşındaki bir kişinin önceki gün öldüğünü kaydetti.

Hastanın hayatını kaybetmesinde H1N1 virüsünün etkisinin henüz tam olarak tespit edilmediği ve incelemenin sürdüğü belirtildi. Domuz gribi hastalığı tespit edilen 39 yaşındaki bir kadın da geçen ay ölmüştü.

KANADA’DA DA İKİNCİ ÖLÜMLÜ VAKA
Kanada’da 850’yi aşkın domuz gribi vakası olduğu biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bugün açıkladığı verilere göre, yarısından fazlası ABD’de olmak üzere dünya çapında 12.500’den fazla domuz gribi vakası bulunuyor. Hastalığın ilk kez nisan ayında tespit edildiği yer olan Meksika’da H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı 80’i buldu.

Domuz gribinden can kaybı 100’ü buldusaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.