Domuz gribinde yeni tehlike

doktor oneri

Cenevre’de başlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yıllık toplantıları öncesinde ülkeler arasında uzlaşma sağlanamadı. Hükümetler, virüs vakalarında laboratuar bilgilerini paylaşma ve aşı konusunda işbirliği için farklı koşullar öne sürüyor.

Öte yandan, daha önce 10 gün sürmesi planlanan WHO yıllık toplantısının 5 güne indirilmesi planlanıyor. Yetkililer buna gerekçe olarak, hükümetlerin üst düzey sağlık görevlilerini, grip tehlikesine karşı, ülkelerinde görev başında görmek istemelerini gösteriyorlar.

Japonya’da endişe

Deutsche Welle’nin haberine göre; 20 domuz gribi vakasının daha kesinleştiği Japonya’da endişe artıyor. 20 vakanın görüldüğü ülkenin batı bölgesinde daha önce de 8 öğrencide A (H1N1) virüsü saptanmıştı. Domuz gribine yakalandığı kesinleşen toplam 44 kişinin 37’si lise örgencisi.

Japon uzmanlar, virüsü yurtdışında kapmış olan, ancak durumunun ağırlaşmamış olması nedeniyle havalimanında fark edilmeyen vakaların, virüsü yüzlerce kişiye daha bulaştırmış olabileceğini kaydediyorlar.

WHO’dan yeri rakamlar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 39 ülkede 8 bin 480’e yükseldiğini, şu ana kadar 72 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.

WHO’nün son açıklamasında, ABD’de 4’ü ölü 4 bin 714 doğrulanmış vaka, Meksika’da 66 ölü 2 bin 895 doğrulanmış vaka, Kanada’da 1 ölü 496 doğrulanmış vaka, Kostarika’da 1 ölü 9 doğrulanmış vaka, İspanya’da doğrulanmış 103 vaka, İngiltere’de 82 ve Panama’da 54 doğrulanmış vaka olduğu belirtildi.

Türkiye’de halen 3 hasta, domuz gribi teşhisiyle tedavi altında bulunuyor. İstanbul İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mehmet Bakar, Haseki Hastanesinde domuz gribi tedavisi altına alınan kişilerin ailesinde bulunan 4 kişide ise negatif sonuç çıktığını bildirdi.

ABD’den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak’a gitmek amacıyla İstanbul’a gelen ve yapılan tetkikte (Influenza A/H1N1) virüsü tespit edilen yolcunun annesinde de aynı virüse rastlanmıştı. Hastalar, hastanede izole ortamda tedavi ediliyor.

Domuz gribinde yeni tehlikesaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.