Domuz gribinde vaka sayısı 7

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edilen hasta sayısının 7’ye çıktığını, ABD’den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, ABD’nin Kaliforniya eyaletinden gelen bir vatandaşta domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildiğinin (5. vaka) dün kamuoyuna duyurulduğu hatırlatılarak, 1 Haziran 2009 tarihinde gece geç saatlerde iki yeni kişide daha (6 ve 7. vakalar) domuz gribi virüsüne rastlandığı kaydedildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Bu vakalardan ilki, New York/ABD’den 30 Mayıs 2009 tarihinde saat 16.30’da Delta Havayolları ile yola çıkıp İstanbul’a gelen bir vatandaşımız olup yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur.

Newyork/ABD’den yola çıkıp Air France Havayolları ile Paris üzerinden 31 Mayıs 2009’da İstanbul’a gelen bir vatandaşımız ise kas ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur. Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarımızda yapılan tetkikleri sonucunda domuz gribi (Influenza A/H1Nl) tespit edilmiştir.

Genel durumu iyi olan hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçaklarda seyahat eden yolcular takibe alınmıştır.

Son iki vatandaşımız ile birlikte ülkemizde bugüne kadar toplam 7 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Tüm vakalar ABD’den ülkemize gelen kişiler olup bunlardan 2 tanesi yolculuk öncesi grip şikayetleri ile ABD’den ayrılmadan önce doktora da müracaat etmişlerdir. Ülkemizde ABD’den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir.”

Sağlık Bakanlığı, 30 Mayıs 2009 tarihinde New York’tan yerel saatle 16.30’da hareket edip 31 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul’a inen Delta Hava Yolları DL 072 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları ile 31 Mayıs 2009 tarihinde yerel saatle 10.26’da Paris’ten hareket eden Air France AFR 1590 sefer sayılı uçak yolcularından ulaşılamayanların günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını aramalarını istedi.

Domuz gribinde vaka sayısı 7saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.