Domuz gribinde şaşırtan gelişme

doktor oneri

Domuz gribi salgının başgösterdiği günden bu yana en şaşırtıcı gelişme dün Kanada’nın Alberta eyaletinden geldi.

Meksika’dan tatilden dönen eyaletteki bir domuz çiftliği işçisinden, çiftlikteki domuzlara virüs bulaştığı açıklandı. Olay, hastalık belirtileri bulunan işçinin, hastaneye gitmesi üzerine patlak verdi.

Kanada Gıda Kontrol Ajansı Başkan Yardımcısı Dr. Brian Evans yaptığı açıklamada, gıda kontrolörlerinin, işçinin çalıştığı çiftlikteki incelemelerinde, domuzlarda virüs saptadıklarını söyledi.

Dr. Brian Evans, ”Yaptığımız araştırma sonucu, 12 Nisan’da Meksika’dan tatilden dönen ve 14 Nisan’da işine başlayan bir işçide, domuz gribi virüsü belirlendi. Virüsün ilk defa ve şaşırtıcı şekilde insandan hayvana geçtiğini de belirlemiş olduk” dedi.

Eyalet Sağlık Birimi yetkilileri de, 2 bin 200 hayvanın bulunduğu çiftlikte belirlenen 200 civarındaki virüslü domuzun diğerlerinden ayrıldığını ve itlaf edileceklerini açıkladı.

KANADA’DA VAKA SAYISI 85’E ÇIKTI

Öte yandan Kanada’daki vaka sayısının 85’e yükseldiği belirtildi. Kanada Halk Sağlığı Direktörü David Buttler-Jones, ülke genelinde 51 olan vaka sayısının 85’e yükseldiğini açıkladı.

David Buttler-Jones’un verdiği bilgiye göre, Kanada genelindeki vakaların, eyaletlere göre dağılımı şöyle:
Nova Scotia : 31
British Colombia : 22
Alberta : 15
Ontario : 14
Quebec : 2
New Brunswick : 1

OBAMA: DURUMUN DAHA DA KÖTÜLEŞMESİ OLASILIĞINA KARŞI GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINIYOR

ABD Başkanı Barack Obama, ”H1N1 virüsü (domuz gribi) konusunda durumun daha da kötüleşmesi olasılığına karşı gerekli tüm önlemlerin alınmakta olduğunu” söyledi.

Obama, radyo ve internetten yayınlanan haftalık konuşmasında, H1N1 gribi konusunda ülkesinde doğrulanmış sadece bir can kaybı olduğunu, ancak tıp uzmanlarının salgının daha da yayılmasından endişe ettiklerini belirterek, griple mücadelede federal kaynakların da mücadeleye dahil edildiğini kaydetti.

Hastalığın insandan insana geçebildiğini ve dolayısıyla insan sağlığına zarar verme potansiyelinin büyük olduğunu altını çizen Obama, bu nedenle hızlı davranılması gerektiğini söyledi.

Virüs vakasına rastlanan okullarda eğitime 14 gün ara verildiğini belirten Obama, işverenlere de hasta çalışanlarına ihtiyaçları kadar izin vermeleri çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin sağlık uyarılarını da anımsatan Obama, hasta olanların evlerinde kalmaları, ellerini sık sık yıkamaları ve öksürme yoluyla virüsün yayılmasını kısıtlamak için ağızlarını kapatmaları gerektiğini vurguladı.

Obama, ilaç ve ekipman alımı için gerekli olabileceği düşüncesiyle Kongre’den 1,5 milyar dolar istediğini de kaydetti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da Obama’nın Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon ile bir telefon görüşmesi yaptığı, konuşmada söz konusu griple mücadelede iki ülke arasında bilgi paylaşımı ve yakın işbirliği yapılmasının ele alındığı belirtildi.

MEKSİKA’DA ÖLÜ SAYISI 19’A YÜKSELDİ

Meksika’da ‘domuz gribi” olarak bilinen ”H1N1 fluenza A” kaynaklı ölümlerin 19’a yükseldiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülke genelindeki H1N1 vakalarının 473’e yükseldiğini belirterek, vatandaşlarına bu hastalığa karşı korunma önlemlerini azaltmamalarını istedi.

Cordova, hastalığın Asya ve Avrupa’da da yayıldığını söyledi.

Meksika’daki H1N1 gribinin yayılması korkulandan daha düşük seviyede kalmasına rağmen hükümetin uçak seferlerinin kısıtlanması, karantina planları yapılması gibi önlemler konusunda hızlı davrandı.

MEXICO CITY SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ

H1N1 virüsünün ilk ortaya çıktığı Meksika’nın başkenti Mexciko City ise 20 milyonluk nüfusa rağmen büyük bir sessizlik içine gömülmüş durumda bulunuyor.

Hükümet tarafından alınan oldukça sıradışı kabul edilen önlemler kapsamında, ülke çapında önceki günden itibaren 5 günlük zorunlu tatil ilan edilmişti.

Zorunlu tatilin ikinci günü başkent Mexico City’de tüm işyerleri, parklar ve alışveriş merkezleri kepenklerini kapalı tutmayı sürdürürken, kent sakinleri de cadde ve sokaklarda yüzlerini maskeyle kapatarak dolaşıyor.

Başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden Meksika’ya yapılan uçak seferlerinde de önemli bir düşüş gözlendi.

BM, DTÖ VE DHSÖ DOMUZ TİCARETİNİ YASAKLAMAYA GEREK OLMADIĞINI AÇIKLADI

BM Gıda ve Tarım ve Dünya Sağlık Organizsayonu, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından yapılan ortak açıklamada ise ”hastalığın gıda alımıyla yayıldığına ilişkin bir olay görülmediği, dolayısıyla H1N1 salgınına karşı domuz ticaretinin yapılmasının yasaklanması için bir gerekçe bulunmadığı” bildirildi.

Sözkonusu açıklamanın ABD’nin en çok domuz sattığı ülkelerin başında gelen Rusya ve Çin gibi ülkelerin bu ülkeden domuz ürünleri ithalatını durdurmasından sonra yapıldığı dikkati çekti.

Son olarak Endonezya, Ukrayna, Filipinler ve Sırbistan’da da domuz ürünlerinin ülkeye getirilmesi yasaklamıştı.

DSÖ’den yapılan bir başka açıklamada da domuzlardan insanlara virüs geçeceğine ilişkin bir vakaya rastlanmadığı, dolayısıyla ”domuz gribi” ifadesinin kullanılmaması, bunun yerine virüsün bilimsel adı olan ”H1N1 influenza (grip) A” teriminin kullanılması çağrısında bulunuldu.

H1N1’İN YAYILMASI

DSÖ ve ABD’deki sağlık kurumları verilerine göre, H1N1 virüsü kaynaklı Meksika’da ölenlerin sayısı 19’a yükselirken, ABD’de bir kişi yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde 18 ülkede 796 domuz gribi vakası görülürken, Meksika 473 vaka ile ilk sırada, ABD ise 184 vaka ile ikinci sırada yer alıyor.

Diğer ülkeler ve doğrulanmış vaka sayısı ise şöyle:
”Kanada’da 85, İngiltere ve İspanya’da 15’er, Almanya’da 6, Yeni Zelenda’da 4, İsrail, Fransa ve Güney Kore’de 2’şer, Avusturya, Danimarka, Hollanda, Hong Kong, İsviçre, İrlanda, İtalya ve Kosta Rika’da 1”

ABD’de de ise 18 eyalette toplam 430 okulda eğitime 14 gün süreyle ara verildi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.