Domuz gribinde ölümler 40’a çıktı

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle çeşitli illerde 5, 13 ve 26 yaşlarında 3 vatandaş ve 1 yaşından küçük bir bebek olmak üzere toplam 4 kişinin daha hayatını kaybettiği duyurdu.

Bu ölümlerle birlikte virüsten kaybedilen kişilerin sayısı 40’a yükseldi.

Domuz gribi nedeniyle hastanelerde yatan hasta sayısı ise 145. Bu kişilerden 33’ü yoğun bakımda tedavi görürken, 9’u ise solunum cihazına bağlı olarak takip ediliyor.

Hayatını kaybedenlerden 19’unun domuz gribi açısından risk taşıyan kronik bir hastalığa sahip olduğu bildirildi. 20 kişi de virüsü tetikleyen bir hastalık olmadığı, ölen bir kadının ise hamile olduğu vurgulandı.

Kronik hastalığı bulunmayan 20 kişiden 2’sinin sağlık çalışanı, 10’unun ise 25 yaşından küçük olduğu ifade edildi.

Domuz gribi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların yaş gruplarına göre dağılımı şöyle:

0-4 yaş : 6
5-14 yaş: 9
15-24 yaş: 2
25-44 yaş: 16
45-65 yaş: 4
65 yaş ve üstü:3

Sağlık Bakanlığı, 16 Kasım Pazartesi gününden itibaren 5 yaş altındaki çocukları ve risk taşıyan kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılmasına başlanacak.

Aşı, Sağlık Ocakları ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde yapılacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.