Domuz gribinde ölü sayısı 139

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan açıklamada vaka sayısınınsa 73 ülkede 25 bin 288’e çıktığı belirtildi.

Saptanan yeni vakalar ve ölümlerin büyük çoğunluğunun ABD’de görüldüğü kaydedildi.

ALMANYA’DA DOMUZ GRİBİ HASTALARININ SAYISI 67’YE YÜKSELDİ

Almanya’da domuz gribi hastalarının sayısının 67’ye yükseldiği bildirildi.

Berlin’deki Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, hastaların 44’ünün ABD’den, 9’unun Meksika’dan, birinin Kanada, birinin Arjantin ve birinin Panama’dan geldiği, 11 hastanın H1N1 virüsünü Almanya’da kaptığı bildirildi.

Hastaların durumlarının iyi olduğu belirtilen açıklamada, Bavyera ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletlerinde 16’şar hastanın tespit edildiği kaydedildi.

Bu eyaletleri 10 hastayla Baden-Württemberg, 5’er hastayla Hessen ve Saksonya-Anhalt, 4’er hastayla Thüringen ve Hamburg, 3 hastayla Aşağı Saksonya, 2 hastayla Brandenburg ve birer hastayla Saksonya ve Rheinland-Pfalz eyaletinin izlediği ifade edildi.

ŞİLİ’DE DOMUZ GRİBİNDEN 2’NCİ ÖLÜM

Şili’de domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsünden ölenlerin sayısının ikiye yükseldiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı bölge yetkilisi Bernardo Martorell, ülkenin güneyindeki Osorno kentinde 56 yaşındaki bir adamın, H1N1 virüsünden hayatını kaybettiğini söyledi. Ölen adamın, solunum yolu rahatsızlığı geçmişi olduğu belirtildi.

Öte yandan, Çin’de sekiz yeni H1N1 vakasının teşhis edildiği bildirildi. Yeni Çin ajansının haberinde, Çin’de sekiz yeni vakayla domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsü taşıyan kişi sayısının 80’e yükseldiği belirtildi.

İngiltere’de de 15 yeni vakayla H1N1 virüsü taşıyanların sayısının 557’ye yükseldiği, Suudi Arabistan’da ikinci H1N1 vakasının teşhis edildiği kaydedildi.

MISIR’DA YENİ H1N1 VİRÜSÜ VAKASI

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Amerikan Üniversitesinde 2 Amerikalı öğrencide, H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi teşhisi konulduğu bildirildi.

Üniversitenin halkla ilişkiler sorumlusu, yabancı öğrencilerin kaldığı yatakhanenin 24 saat karantinaya alındığını kaydetti.

Yatakhanede kalan üçüncü öğrencinin de şüpheler üzerine hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Başkentin Zamalek semtindeki yatakhanede yaklaşık 100 öğrencinin kaldığı bildirildi.

Mısır’da ilk vaka, 2 Haziranda yurtdışından gelen bir kişide görülmüştü.

INFLUENZA A (H1N1) GRİBİ ( DOMUZ GRİBİ)

İnsanlarda Görülen İnfluenza A(H1N1)-Domuz Gribinin Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Influenza A(H1N1)-Domuz gribi olgularının bildirildiği bölgelere son yedi gün içinde seyahat ettiyseniz veya bu ülkelerde* bulunanlarla son yedi gün içinde yakın temasda bulundu iseniz ve aşağıda yazılı gribe benzer belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Gerekli testleri ve tedavileri yaptırmanız hastalık kontrolünde çok önemlidir. Sağlık kuruluşuna başvururken mutlaka ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız.

Gripten Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

En önemlisi ve ilk yapmamız gereken ellerinizi yıkamak. Genel sağlığınızı koruyun

Ayrıca;

Influenza A(H1N1)-Domuz Gribinin Tedavisi var mıdır?

El temizliği

Ellerinizi sık yıkamanız korunmanıza yardımcı olacaktır. Ellerinizi su ve sabunla yıkayınız veya alkol içerikli el dezenfektanlarla temizleyiniz.

Influenza A(H1N1)-Domuz Gribi Neden Ciddi Bir Hastalıktır?

Influenza A(H1N1)-Domuz gribinin mevsimsel grip gibi şiddeti hafif ya da ağır olabilir. Influenza A(H1N1)-Domuz gribi virusu yeni bir virusdur ve insanlar bu yeni virusla daha önce hiç karşılaşmadıkları için , bu virusa karşı hiçbir bağışıklıkları yoktur. Bu virüs insandan insana geçiş özelliği kazandığı için salgın yapabilme kapasitesine sahiptir.

Vaka görülen ülkeler: Meksika (5029), ABD (10053 ), Kanada (1530) , Arjantin (131), Avustralya (501), Avusturya (1), Bahreyn (1), Belçika (13), Bolivya (3), Bulgaristan (1), Brezilya (20), Jamaika (2), Şili (313), Çin (69), Kolombiya (20), Kosta Rika (37), Küba (4), Danimarka (1), Ekvator (39), El Salvador (41), Finlandiya (4), Fransa (26), Almanya(28), Yunanistan (5), Guatemala (14), Honduras (2), İzlanda (1),Hindistan (1), İrlanda (4), İsrail (33), İtalya (30), Japonya (385), Kore (41), Kuveyt (18), Melezya (2), Mısır (1), Hollanda (4), Yeni Zellanda (10), Norveç (4), Panama (155), Peru (40), Polonya (4), Portekiz (2), Filipinler(16), Romanya (5), Rusya (3), Slovakya (2), Singapur (9), İspanya (180), İsveç (7), İsviçre (10), Tayland (2), Turkiye (4), Uruguay (15) ve İngiltere (339). Toplam 19273 (3 Haziran 2009). Bu ülkelerin sayısı artmaktadır.

http://www.grip.saglik.gov.tr
http://www.who.int/en/

Domuz gribinde ölü sayısı 139saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.