Domuz gribinde gözler Avrupa’da

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü, H1N1 virüsünün Kuzey Amerika dışında belirgin biçimde yayıldığına dair ellerinde kanıt olmadığını bildirdi.

DSÖ yetkilisi Michael Ryan, örgüt merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünde halen 5. evrede olduklarını hatırlattı.

Ryan, bir üst evre olan 6. evreye henüz geçilmediğini, bu evreye geçmenin sadece salgının durumunu belirleyeceğini, ancak salgının ciddiyetinin derecesini göstermeyeceğini vurguladı. Ryan, Avrupa’da birkaç gün içinde meydana gelecek gelişmelerin, hastalığın durumu konusunda belirleyici olacağını kaydetti.

Bu arada, ABD’de H1N1 virüsüne yakalandığı kesinleşenlerin sayısının 160’a yükseldiği bildirildi.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamada, 21 eyalette toplam 160 vakanın doğrulandığı belirtilerek, vakalardan çoğunun hafif şiddette seyrettiği bildirildi. Merkez, ABD’de sadece bir kişinin hastalıktan öldüğü de yinelendi.

İngiltere’de de H1N1’de yakalananların sayısının 15’i bulduğu belirtildi.

Yetkililer, doğrulanmış vakaların 13’ünün İngiltere’de, 3’ünün İskoçya’da olduğunu, 2 hastanın Meksika’ya seyahat etmeyen kişilerden olduğunu kaydetti.

GELİŞMEKTE OLAN 72 ÜLKEYE TAMİFLU İLACI
Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, muhtemel H1N1 virüsü salgınından korunma önlemleri çerçevesinde gelişmekte olan 72 ülkeye 2 milyon 400 bin Tmiflu ilacı gönderdiği bildirildi.

DSÖ yetkilisi Michael Ryan, bu aşamada tüm ülkelerin, söz konusu virüsü önleyici ilaçlara sahip olmasının önemli olduğunu belirterek, Roche ilaç firması tarafından örgütü bağışlanmış ilaçların DSÖ’nün stoklarından gönderildiğini söyledi.

Ryan, ilacın gönderildiği ülkeleri ise açıklamadı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.