Domuz gribinde bilanço 19’a yükseldi

Domuz gribinden ölümler her geçen gün artmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısının 19’a çıktığını açıkladı. Dün de bir günde dört kişi hayatını kaybetmişti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ”Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 28 yaşında bir erkek, 32 ve 33 yaşlarında 2 bayan ve 6 yaşında 1 kız çocuğu olmak üzere 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 19 olmuştur” denildi.

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi önlemleri kapsamında iki günde yaklaşık 80 bin kişiye aşı yapıldığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada ”Pandemik grip aşılamasına 02.11.2009 tarihinde sağlık personeli ve hacı adaylarından başlanmıştı. Aşılama çalışmalarına devam edilmekte olup ilk 2 günde yaklaşık 80.000 kişi aşılanmıştır. Yeni aşı tedarikimizle birlikte ilerleyen günlerde bir takvim çerçevesinde diğer risk gruplarında da aşılamaya başlanabilecektir” denildi.

BAŞBAKAN AŞI OLMADI
Aşı uygulaması kapsamında Sağlık Bakanı Recep Akdağ da aşı olurken, Başbakan Tayyip Erdoğan aşı olmayacağını söylemişti. Aşılama hacılar ve öğrencilerle devam edecek.

KİMLER RİSK ALTINDA?
Sağlık Bakanlığı, morbid obezleri, gebeleri, iki yaşın altındakileri, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanları, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gerekenleri ve 65 yaş üstündekileri risk grubuna aldı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.