Domuz gribinde bilanço 161’e çıktı

Türkiye’de domuz gribinin bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor.

Sağlık Bakanlığı, domuz gribinden ölenlerin sayısının 161’e yükseldiğini açıkladı. Böylece son üç günde 49 ölüm daha meydana geldi.

Domuz gribinden ölümlerin görüldüğü il sayısı da 22’den 34’e çıktı.

Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: “Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 243’dür. 70 hastanın takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. Bunlardan 32’si ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Hayatını kaybedenlerden 92 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık tespit edilmiştir.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Halen sağlık kuruluşlarımızda kronik hastalığı bulunan ve 6 ay- 24 yaş arasındaki vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından vatandaşlarımızın kişisel korunma önlemlerine hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Kişisel hijyen kurallarına riayet etmek ve elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltan uygulamalardır. Hasta olan kişilerin işe ve okula gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri ve yakın temas içinde olmamaları gereklidir.

BAYRAMDA ÖPÜŞMEMEYE ÖZEN GÖSTERİN
Hastalığın bulaşma riskini azaltmak bakımından, bayramlaşmalar sırasında mümkün olduğu kadar öpüşmeme ve tokalaşmamaya özen gösterilmelidir.”

DSÖ: TAMIFLU HALA ETKİLİ
Öte yandan , Dünya Sağlık Örgütü, grip tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacının domuz gribine karşı hala etkili olduğunu bildirdi.

DSÖ yetkilisi Dr. Keiji Fukuda, İngiltere ve ABD’de ilaca direnç gösteren münferit vakalara rağmen, örgütün hastalık hakkındaki değerlendirmesinin değişmediğini, Tamiflu’nun H1N1 vakalarının büyük çoğunluğunda yüksek etkisinin sürdüğünü ifade etti.

Fukuda, araştırmaların devam ettiğini belirterek, Tamiflu’nun etkili olmadığı Amerikalı ve İngiliz hastaların bağışıklık sistemlerinin çok zayıf olduğunun tespit edildiğini söyledi.

ABD’de Kuzey Carolina hastanesinde 4 kanser hastası ile İngiltere’deki bir hastanede 5 hastada yapılan testler, bir grip türünün Tamiflu’ya direnç gösterdiğini ortaya çıkarmıştı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.