Domuz gribinde 13 ölüm daha

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle 13 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Son ölümlerle birlikte ölenlerin sayısı 73’e yükseldi.

Virüs nedeniyle halen 249 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Yoğun bakımda tutulan 56 kişiden 21’i solunum cihazına bağlı bulunuyor.

Hayatını kaybeden 30 kişinin virüs açısından risk taşıyan kronik hastalığı olduğu, 2 kişinin hamile olduğu belirtildi.

Herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan 41 kişiden 2’sinin sağlık çalışanı, 26’sının 25 yaşından küçük olduğu ifade edildi.

Hayatını kaybetme riski, toplum geneline kıyasla kronik hastalığı olanlarda yaklaşık 5 kat, okul öncesi çocuklar ve gebelerde yaklaşık 2 kat daha fazla olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

Sağlık personeli ve hacı adaylarının aşı uygulamasının devam ettiği bildirilen açıklamada, bugünden itibaren 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarla tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşların aşılanmalarına başlandığı hatırlatıldı.

Aşıların sağlık ocakları, Aile Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde yapıldığı belirtildi.

ÇOCUK VE GENÇLERİ VURUYOR
Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş gruplarına göre dağılımı ise şöyle:

0-4 yaş grubunda 14
5-14 yaş grubunda 13
15-24 yaş grubunda 8
25-44 yaş grubunda 29
45-65 yaş grubunda 6
65 üstü yaş grubunda ise 3

Foto Galeri: Domuz gribi nedir?

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.