Domuz gribi yayılmaya devam ediyor

doktor oneri

Venezuela, mürettebatta domuz gribi ortaya çıkması üzerine bir turistik yolcu gemisini karantinaya aldı.

Sağlık yetkilileri, 1219 yolcusu ve 460 kişilik mürettebatı bulunan Ocean Dream adlı İspanyol gemisinin, mürettebattan 3 kişide H1N1 virüsü bulunması üzerine 10 gün süreyle karantinaya alındığını bildirdi.

Mürettebattan diğer bazı kişilerin de hastalık belirtisi gösterdiği belirtildi.

Geminin pazartesi günü Grenada adasında demirlediği, ancak gemideki bazı kişilerde grip belirtisi görülmesi üzerine hiç kimsenin gemiden ayrılmasına izin verilmediği kaydedildi.

Geminin bir sonraki durağı Barbados adasıydı, ancak sağlık yetkilileri geminin Barbados’a demirlemesine izin vermedi.

GÜNEY AFRİKA’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Güney Afrika’da İnfluenza A/H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede ilk kez görülen vakada, hastanın ABD’den gelen 12 yaşındaki bir çocuk olduğu belirtildi.

Açıklamada, hastaneye kaldırılan ve karantinaya alınan çocuğun taburcu edildiği kaydedildi.

LAOS’TA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Güneydoğu Asya’nın en yoksul ülkelerinden Laos’ta ilk domuz gribi vakası saptandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Laos’taki sağlık yetkililerinin yaptığı yazılı açıklamada, domuz gribine yakalanan kişinin kısa bir süre virüsün görüldüğü ülkelerden birine seyahat ettiği kaydedildi.

DSÖ’den bir yetkili, özel yaşama saygı gerekçesiyle Laos’ta virüs saptanan kişinin Laoslu mu yoksa yabancı mı olduğunu açıklamadı.

7 milyon nüfuslu Laos’un 5 komşusu arasında yer alan Tayland, Çin ve Vietnam’da domuz gribine rastlanmıştı.

KANADA’DA DOMUZ GRİBİNDEN ÖLENLERİN SAYISI 12’YE ÇIKTI

Kanada’da domuz gribinden ölenlerin sayısı 12’ye çıktı.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Quebec eyaletinde tedavi gören bir hastanın dün yaşamını yitirdiği bildirildi.

Öte yandan, ülke genelindeki vaka sayısı 5 bine yaklaştı. Kurumun açıklamasına göre, ülke genelinde 4905’i bulan vakaların eyaletlere dağılımı şöyle:
Nova Scotia 91, British Colombia 191, Alberta 401, Ontario 2267, Quebec 1116, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 381, NWT 4, Manitoba 260, P.E.İ. 3, Nunavut 185 ve New Founland 3.

ŞİLİ’DE 3’ÜNCÜ ÖLÜMLÜ VAKA

Şili’de domuz gribinden bir kişinin öldüğü bildirildi.

Başkent Santiago’daki bir hastaneden yapılan açıklamada, domuz gribi teşhisiyle 17 gün önce hastaneye kaldırılan 40 yaşındaki hastanın öldüğü kaydedildi.

Santiago’nun 620 kilometre güneyindeki Puerto Montt kentinden nakledilen hastanın ölümüyle Şili’de domuz gribinden ölenlerin sayısının 3’e yükseldiği belirtildi. Diğer 2 ölümlü vaka da aynı bölgede görülmüştü.

Güney Amerika’da domuz gribi vakasInın en çok görüldüğü ülke olan Şili’de, 3125 vaka tespit edildi.

UMMAN’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI GÖRÜLDÜ

Öte yandan, Umman’da ilk kez ABD’den dönen 3 Ummanlı öğrencide domuz gribi teşhis edildiği bildirildi.

H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi, 6 Körfez ülkesinde de ve yakınındaki Yemen’de de görüldü. Suudi Arabistan, 22 vakayla bölgede en fazla hastalığın tespit edildiği ülke oldu. Orta Doğu’da vaka sayısının 90’ı aştığı bildiriliyor.

İlk kez nisan ayında ABD ve Meksika’da ortaya çıkan H1N1 virüsü, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında 37 bini aşkın kişide görüldü, yaklaşık 170 kişinin ölümüne yol açtı.

Domuz gribi yayılmaya devam ediyorsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.