‘Domuz gribi yayılabilir’

doktor oneri

Uzmanlar, domuz gribinin salgın potansiyeli taşıdığına ve hâlihazırda yayılmakta olduğuna dikkat çekti.

Hastalığın önümüzdeki altı ila dokuz ay içerisinde dünyanın hemen her yerinde görülmeye başlayabileceği tahmin ediliyor.

Ancak Londra’daki Imperial Koleji’nde çalışmayı yapan ekip, hastalığın bulaşma oranına ilişkin bu tahminleri yapsa da olası ölü sayısına ilişkin bir görüş belirtmedi.

Meksika’nın deneyimlerinden yola çıkılarak yapılan araştırma, Science dergisinde yayınlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, 30 ülkede laboratuar ortamında onaylanmış vaka sayısının 5251’e ulaştığını ve şu ana kadar 61 kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Neil Ferguson, virüsün büyük ölçekli ölümlere sebep olup olmayacağına karar vermek için henüz erken olduğunu söyledi.

Ferguson’ın yaptığı bu ilk analiz, Meksika’da ortaya çıkan H1N1 virüsünün 1957 yılında 2 milyon kişinin ölümüne yol açan virüs kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak H1N1’in, 1918 yılında İspanya’da ortaya çıkan ve 50 milyon kişinin ölümüne yol açan virüs kadar güçlü olmadığı düşünülüyor.

Profesör Ferguson’a göre, virüsün İngiltere’deki tam etkisinin nasıl olacağını görmek için grip mevsimi olan sonbahar ve kış aylarının beklenmesi gerekecek.

Ferguson, o zaman Kuzey Yarıküre’de büyük bir salgın görülme ihtimali olduğunu vurguladı.

Neil Ferguson, virüsün bulaşacağı her 1000 kişiden dördünün hayatını kaybedebileceği görüşünde.

‘Domuz gribi yayılabilir’saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.