Domuz gribi virüsünün yeni türevi belirlendi

doktor oneri

Brezilya Bakterioloji Enstitüsü Adolfo Lutz, Sao Paulo eyaletinde, bir hastada H1N1’in yeni bir türevinin belirlendiğini ve türeve A/Sao Paulo/1454/H1N1 adının verildiğini açıkladı.

Enstitüden yapılan açıklamada, bilim adamlarının virüsü ayrıştırmayı ve Brezilya’daki örneklerle Kaliforniya’dan gelenleri karşılaştırmayı başardıkları kaydedildi.

Açıklamada, virüsün ayrıştırılmasının Brezilya’da ortaya çıkan virüsün genetik özelliklerinin belirlenmesini sağladığı vurgulandı. Virüsün nisan ayı sonunda virüs uzmanı Terezinha Maria de Paiva ve ekibi tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun olarak ayrıştırıldığı da belirtildi.

Bu yeni türevin daha bulaşıcı ya da öldürücü olup olmadığı bilinmiyor. Virüsün özelliklerini bilmek, aşı yapımında büyük önem taşıyor.

HASTALIKTAN ÖLÜMLER SÜRÜYOR

Meksika’da domuz gribine yol açan H1N1 virüsünden ölenlerin sayısının 113’e yükseldiği bildirildi.

Meksika Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinden hastalananların sayısı da 6 bin 970 olarak belirtildi.

Açıklamada, H1N1 virüsünden en son ölüm vakasının 31 Mayısta rapor edildiği de kaydedildi.

Arjantin’de domuz gribine yol açan H1N1 virüsü nedeniyle 3 kişinin daha öldüğü, ülkede bu nedenle ölenlerin 4’e yükseldiği bildirildi.

Arjantin Sağlık Bakanı Yardımcısı Carlos Soratti, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, hayatını kaybedenlerden ikisinin başkent yakınlarındaki bölgede, birinin ise başkentte yaşadığını söyledi.

Soratti, hastalardan birinin 28 yaşında bir erkek olduğunu ve 10 yıl önce kemik iliği nakli ameliyatı olduğunu belirtirken, diğer vakalarla ilgili detay vermedi.

Arjantin’de domuz gribinden kaynaklanan ilk ölüm önceki gün olmuş ve 3 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetmişti. Konuya ilişkin önceki açıklamada çocuğun 3 aylık olduğu bildirilmişti.

Ülke genelinde 138 yeni vakanın belirlendiğini belirten yetkililer, ölümler dahil toplam vaka sayısının 871’e çıktığını dile getirmişti.

Kanada’da, domuz gribinden bugün 4 kişi daha yaşamını yitirdi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı’nın Manitoba biriminden yapılan açıklamada, eyalet başkenti Winnipeg’in kuzeyinde kızılderili halkın yaşadığı Nor-Man bölgesinden domuz gribi tanısıyla hastanede tedavi altına tutulan 40’lı yaşlardaki bir erkek ve bir kadının bugün H1N1 virüsü nedeniyle öldükleri bildirildi.

Ülkedeki diğer 2 ölüm haberi de Quebec eyaletinden geldi. Kanada Eyalet Halk Sağlığı Ofisi’nden Horatio Arruda, Montreal’de yaşayan ve yaşları 30 ile 50 civarında olan bir erkek ve bir kadının bugün domuz gribinden yaşamlarını yitirdiklerini açıkladı.

Son 4 ölümle birlikte Kanada’da H1N1 virüsü kaynaklı ölümlerin sayısı 11 oldu.

BAŞKENTTE ”DOMUZ GRİBİ” ŞÜPHESİ

Ankara’da, Almanya’dan Türkiye’ye ailesiyle gelen ve Esenboğa Havalimanı’nda yüksek ateş tespit edilen bir çocuk, ”domuz gribi” şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Almanya’dan annesi ve kardeşiyle Türkiye’ye tatile geldikleri öğrenilen Türk ailenin 7 yaşındaki çocuğu Y.A.T’de Esenboğa Havalimanı’ndaki termal kamerada yüksek ateş tespit edildi.

Y.A.T ve ailesi bir ambulansla havalimanından Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Özel bir odada yatırılan çocuktan alınan örneklerin incelenmesinin ardından kesin sonucun belli olacağı bildirildi.

Bu arada, hastanede çocuğun yattığı katta görevli çalışanlara ve hasta yakınlarına maske dağıtıldı.

Sri Lanka’da ilk domuz gribi vakasının görüldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, hafta sonunda Avustralya’dan gelen 8 yaşındaki bir çocukta domuz gribine yol açan H1N1 virüsü tespit edildiği kaydedildi.

Sri Lanka’ya Singapur üzerinden Avustralya’dan ailesinden 5 kişiyle birlikte gelen çocuğun tedavi altına alındığı belirtilirken, ailenin diğer üyelerinde virüs tespit edilmediği açıklandı.

Bu arada Ürdün, Katar ve Yemen’de ilk domuz gribi vakalarının tespit edildiği bildirilen Orta Doğu’da, hastalığın görüldüğü diğer bölge ülkeleriyle birlikte vaka sayısı 90’a çıktı.

Ürdün, Yemen ve Katar’da virüsün tespit edildiği hastaların hepsinin de yurt dışından geldiği bildirildi.

İlk kez nisan ayında ABD ve Meksika’da ortaya çıkan H1N1 virüsü, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında 37 bini aşkın kişide görüldü, 165 kişinin ölümüne yol açtı.

Domuz gribi virüsünün yeni türevi belirlendisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.