Domuz gribi virüsü mutasyon geçirirse…

Uzmanlar, domuz gribine yol açan A(H1N1) virüsünün mutasyon geçirip salgının daha tehlikeli bir boyut almasından endişe ederken, mevcut aşıların yeni oluşabilecek duruma karşı etkili olamayabileceği düşüncesini dile getiriyor.

Sağlık Bakanlığı, virüsün mutasyon geçirebileceği ihtimalini göz önüne alarak, aşı temin ettiği 3 firma ile yaptığı anlaşmaya bununla ilgili hüküm de koydurdu. Buna göre, Türkiye, ortalama 6 Avro’ya aldığı her doz aşı için 0.5 Avro fark ödeyerek yeni üretilecek aşılara da sahip olabilecek.
 
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bazı ülkelerde mutasyon geçirdiği belirlenen virüsteki değişimin çok anlamlı olmadığını, mevcut aşıların etkinliğinin hala sürdüğünü bildirdiler.

Yayım tarihi
NTV Sağlık olarak sınıflandırılmış

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.