Domuz gribi vakaları artıyor

doktor oneri

Domuz gribinin artık küresel bir salgın haline geldiğini ilan eden WHO, hastalığa yakalananların sayısının cuma günü alınan rakamlara göre 44 bin 200’ü geçtiğini, çoğu Meksika ve ABD’de olmak üzere 180 kişinin de hastalıktan öldüğünü kaydetti.

Bu arada Çinli yetkililer, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Dongguan kentindeki bir ilköğretim okulunun, 30 çocukta hastalığa rastlanması üzerine kapatıldığını söyledi.

Hastalığa yakalanan çocukların durumunun iyi olduğunu söyleyen Çinli yetkililer, ülkedeki toplam vakanın ise 58 kişinin eklenmesiyle birlikte anavatanda 414’ü bulduğunu ifade etti.

Öte yandan Asya-Pasifik bölgesinde de domuz gribi vakaları artmaya devam ediyor. Yeni Zelanda’da vaka sayısı 303’ü bulurken, Singapur’da yeni 16 vakayla birlikte toplam sayı 142’ye ulaştı.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı da yeni vakalarla toplam sayının 115 olduğunu bildirdi. Vietnam Sağlık yetkilileri de vakaların sayısının 10 artarak 48’i bulduğunu kaydetti.

ÇİN’DE DOMUZ GRİBİ AŞISI EYLÜLDE PİYASAYA ÇIKIYOR

Çin’de ilk grup influenza A/H1N1 virüsü aşısının seri üretim sürecinin resmen başlatıldığı ve aşının eylül ayında piyasaya sürüleceği bildirildi.

CCTV’nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, grip aşısı üreten Hualan Biyoloji Limited Şirketinin Müdür Yardımcısı Fan Pey, seri üretim süreci başlatılan grip aşısının 14 gün süreyle biyoloji ve biyokimya testlerinden geçmesi gerektiğini belirtti.

Fan, aşının güvenli ve etkili olduğu kesinlik kazandıktan sonra, temmuz ayında klinik gözetim aşamasına gireceğini, Devlet Gıda-İlaç Denetim ve Yönetim Müdürlüğünden onay alınmasının ardından eylül ayında piyasaya sürülmesinin beklendiğini kaydetti.

Çin’de bugün itibarıyla kesinleşen vaka sayısı 414 olarak bildirildi.


YUNANİSTAN’DA DOMUZ GRİBİ VAKA SAYISI 51’E ULAŞTI

Yunanistan’da domuz gribi tespit edilen kişilerin sayısının 51’e ulaştığı bildirildi.

Yunanistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastaların hemen tümünün ABD’den gelenler ve onlarla temasta bulunan yakınlarından oluştuğunu duyurdu.

Bakanlık, vakalardan 18’inin tamamen iyileştiğini ve hastaneden taburcu edildiğini, diğerlerinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.

Yunanistan’da son belirlenen üç vakadan birisinin Arjantin, diğerinin Avustralya, üçüncüsünün ise ABD’den ülkeye giriş yaptığı da kaydedildi.

Yunanistan’da ilk domuz gribi vakası 18 Mayısta tespit edilmiş ve kimliği açıklanmayan 19 yaşındaki hasta, 5 günlük tedavinin ardından tamamen iyileştiği açıklanarak, hastaneden taburcu edilmişti.

FRANSA’DA BİR İLKOKUL, ÖĞRENCİLERİNDE DOMUZ GRİBİ GÖRÜLMESİ NEDENİYLE GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI

Fransa’nın başkenti Paris’teki bir ilkokul, öğrencilerinde domuz gribi görülmesi nedeniyle geçici olarak kapatıldı.

Tatil için gittiği İngiltere’den dönen 10 yaşındaki bir kız çocuğunda domuz gribi görülmesinin ardından harekete geçen sağlık birimleri, yine aynı sınıfta okuyan 7 çocukta A/H1N1 virüsü tespit etmişti.

Valilik, Paris’in 15. bölgesinde olduğu belirtilen ilkokulun, “kamu sağlığını korumak amacıyla” geçici olarak kapatılmasını kararlaştırdı.

Fransa’da domuz gribi vaka sayısının 162’yi bulduğu bildirildi.


FİLİPİNLER’DE BİR KİŞİ DOMUZ GRİBİYLE BAĞLANTILI OLARAK ÖLDÜ

Filipinler’de kalp ve karaciğer hastası olan bir kadın, domuz gribi olduktan sonra durumu ağırlaştı ve öldü.

Sağlık Bakanı Francisco Duque, 49 yaşındaki kadının kronik kalp rahatsızlığının domuz gribiyle kötüleştiğini, kuru öksürük, ateş, üşüme ve nefes almakta zorluk gibi belirtilerden iki gün sonra öldüğünü açıkladı.

Bu arada, Filipinler’de 17 domuz gribi vakasının daha görüldüğü, 84 kişi iyileşirken, vaka sayısının halen 445 olduğu belirtildi.


CEZAYİR’DE İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Cezayir’de ilk domuz gribi vakasına rastlandı.

Cezayir Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2 çocuğuyla Miami’den salı günü gelen bir kadında domuz gribine rastlandığı belirtildi.

Cezayirli kadında H1N1 virüsüne rastlanırken, 2 kızının da anneleriyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.


SLOVENYA’DA DOMUZ GRİBİ

Slovenya, ilk domuz gribi vakasını doğruladı.

Slovenya Sağlık Bakanı Borut Miklavciç, ABD’den bu hafta dönen genç bir Slovenyalıda domuz gribinin saptandığını açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen Bakan, hastaya uygun tedaviye başlandığını da ifade etti.

POP TV kanalındaki haberde de adı açıklanmayan genç kızın 17 Haziran’da New York’tan dönen bir uçakta virüsü kaptığı ve durumunun çok ciddi olmaması nedeniyle doktorun evinde tedavi önerdiği belirtildi.

Domuz gribi vakaları artıyorsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.